To hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa - wydarzenia, które od 1991 r. Rada Europy na stałe wpisała w kalendarz europejskich imprez. W tym roku atrakcje z tej okazji przygotowało m.in. Muzeum Ziemi Wałeckiej.
Europejskie Dni Dziedzictwa mają przede wszystkim pomóc w promowaniu regionalnych tradycji, a także w odnajdywaniu i przypominaniu o wspólnych korzeniach europejskich. W Wałczu w Muzeum Ziemi Waleckiej przez cały wrzesień, w każdą niedzielę odbywały się spotkania z wybitnymi osobistościami regionu. Wykłady poprowadzili m.in. dr Jarosław Rola, który poruszył temat ,,Na skrzyżowaniu szlaków - Krajna w epokach kamienia, brązu i żelaza'' oraz ks. dr Arkadiusz Trochanowski, który poruszył problematykę tożsamości grekokatolików na Pomorzu Zachodnim.
- Dziś grekokatolicy w Wałczu mają własny kościół. Droga ta jednak była bardzo długa i trudna. Zanim to się stało obrzędy odprawiane były w rzymskokatolickich kościołach. Bardzo ważną rolę na ziemi wałeckiej odegrał ks. Teodor Markow, to dzięki niemu właśnie w Wałczu 21 czerwca 1959 r. odbyło się pierwsze grekokatolickie nabożeństwo – mówił podczas wykładu ks. Arkadiusz Trochanowski.
Tożsamości narodowa i religijna Ukraińców oraz ich asymilacja z ludnością ziemi wałeckiej, to główny problem poruszony przez ks. Arkadiusza Trochanowskiego. Jego wykład był ostatnim z cyklu spotkań w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Wałczu.