Ponad 1100 osób odwiedzi dziś pilski ośrodek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. To uczniowie kilku szkół wiejskich z terenu północnej Wielkopolski, którzy będą uczestniczyli w warsztatach i wykładach, jakich nigdy wcześniej nie doświadczyli.
AMUL, czyli Aktywny Mały Uniwersytet Latający to projekt burzący stereotypy, jak podkreślają jego pomysłodawcy. Dzięki niemu na wiele spraw można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy niż na co dzień. "Wykładowcy" pokazują m.in. jak pracuje mózg, badają czy powietrze coś waży oraz co ma makaron do plecaka, a wszystko to na oczach zafascynowanych pokazami młodych ludzi.
- W ramach AMULu - Aktywnego Małego Uniwersytetu Latającego - burzymy stereotypy! Rozwijamy pasje! Pokazujemy jak faktycznie pracuje mózg! Kiedy warto go oszukać, no i czy trzeba go czyścić - mówi dr Paweł M. Owsianny, zastępca dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile.
Zajęcia odbędą się dziś w dwóch turach, najpierw w godzinach 9:00-11:45, a następnie 12:15-15:00. Wezmą w nich udział uczniowie z klas 0-VI kilkunastu szkół wiejskich leżących w północnej Wielkopolsce.