Dziś o godz. 17.57 rozpoczyna się astronomiczna wiosna.
Astronomiczny początek wiosny wyznaczany jest przez dzień równonocy wiosennej czyli moment, od którego Słońce przez pół roku będzie oświetlać i ogrzewać mocniej półkulę północną, a słabiej południową. Równonoc następuje wtedy, gdy Słońce przechodzi przez tzw. punkt Barana - jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki (wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi) z równikiem niebieskim. Od początku wiosny astronomicznej dzień jest dłuższy od nocy i nieustannie go przybywa, aż do początku astronomicznego lata.
Nie należy jednak przypuszczać, aby te fakty wpłynęły na zmianę powszechnego, że początek wiosny przypada 21 marca. I niech tak pozostanie, bo jest to początek wiosny kalendarzowej, wtedy również uczniowie obchodzą Dzień Wagarowicza.
Warto także wiedzieć, że istnieje jeszcze pojęcie wiosny klimatycznej. Jest to ta pora roku, w której średnie dobowe temperatury zawierają się w przedziale 5 -15 st.C, i chyba ta wiosna interesuje nas najbardziej.
- Dziś na termometrach w samo południe ujrzymy nawet 16 stopni Celsjusza, pojawi się również dużo słońca. Astronomiczna wiosna wita nas zatem bardzo solidnie, również ta kalendarzowa nas nie zawiedzie – mówi Patrycja Jankowska, prezenterka prognozy pogody w TV ASTA.
fot. www.flickr.pl
Komentarze
Zobacz także