Pierwsza w Europie, druga w świecie, nasza, polska, uchwalona 3 maja 1791 roku. 223 lata temu stanowiła dokument, który był przedmiotem podziwu światłych środowisk europejskich. I choć Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – bo tak brzmiała jej nazwa – obowiązywała tylko 14 miesięcy pozostawiła Polakom ważne przesłanie na przyszłość – jak bez przemocy osiągać porozumienie w sprawach podstawowych dla dobra publicznego.
Wagę tego wydarzenia uznano już dwa dni po uchwaleniu konstytucji, 5 maja 1791 uznano je za święto, które po raz pierwszy obchodzono już rok później, 3 maja 1792 roku. Do rangi święta narodowego datę tę podniesiono po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w roku 1919. Zniesienie święta przez władze komunistyczne nastąpiło w 1951 roku, choć już od 1947 obchody trzeciomajowe były tłumione przez milicję. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w 1990 roku.
Także w Pile, tradycyjnie już z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nie zabrakło uroczystych obchodów. Pod pomnikiem Stanisława Staszica zgromadzili się przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści związani z ziemią pilską, przedstawiciele placówek kulturalnych i oświatowych oraz kombatanci, przedsiębiorcy i mieszkańcy Piły, którzy na chwilę zatrzymali się, by wsłuchać się w hymn i złożyć kwiaty.