Czy Piła ma szansę stać się „inteligentnym miastem”?

13.05.2014   Autor: Redakcja
---

W Pile odbyło się Forum Smart Cities. Debatowano o tym, jak dogonić najlepiej rozwinięte na świecie miasta, a przy okazji takie, w których żyje się wygodnie. Za wzór Piła postawiła sobie Amsterdam, Kopenhagę i Hamburg...

„Inteligentne miasta” to takie, w których wygodnie się mieszka, dobrze pracuje i świetnie wypoczywa. Czy te opcje są do pogodzenia? Twórcy idee „Smart cities” są przekonani, że tak.

Pilskie forum zorganizowane zostało w ramach Światowych Dni Innowacji, które jak zauważył Mateusz Klemenski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, po raz pierwszy od 8 lat wyprowadzono poza Poznań.

Jak powinno wyglądać życie w Smart city?

- Smart city ma być inteligentnym, przyjaznym, dobrze zaplanowanym i efektywnie zarządzanym miastem, w którym chce się żyć – tłumaczy prof. Andrzej Sobczak z Szkoły Głównej Handlowej i twórca serwisu Inteligentnemiasta.pl.

Aby zrealizować te nieco utopijne idee, miasto powinno być zarządzane kompleksowo – wszystkie służby powinny współpracować: wodociągowe, energetyczne; urbaniści, drogowcy.

- W Pile tak już się dzieje – przekonywał Piotr Głowski. - Choćby dlatego, że wiele z firm odpowiedzialnych za funkcjonowanie miasta, to spółki gminne, więc łatwiej nam się dogadać.

- Piła już realizuje ideę „Smart city” - potwierdzał Bogdan Rogala, dyrektor Generalny Philips Lighting na Europę Środkowo-Wschodnią  - Tu chce się żyć. Wiele lat  mieszkałam w Pile, potem w Budapeszcie, a  teraz w Warszawie. Kiedy wracam do Piły, mam wrażenie, że jestem w kurorcie – mówił.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group