Weekend to czas rodzinnych wyjazdów i odpoczynku od problemów życia codziennego. Planując wspólną wycieczkę zadbajmy o to, aby nasi najbliżsi podczas podróży czuli się bezpiecznie.
Jak pokazuje praktyka, wielu rodziców bardzo często zapomina o elementarnych zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach.
Co pewien czas na drogach dochodzi do wypadków, w których bezpośrednimi ofiarami są najmłodsi. Bardzo często okazuje się jednak, że ich skutki mogły być mniejsze, gdyby dorośli stosowali się do przepisów ruchu drogowego regulujących kwestię bezpiecznego przewożenia dzieci w pojazdach. Za każdym razem musimy mieć świadomość, że ignorowanie tych zasad, może mieć bardzo tragiczne skutki – mówi sierż. sztab. Żaneta Kowalska z KPP w Pile.
Warto pamiętać, że:
- Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)
- Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.
- Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego, Policji.
autor: sierż. sztab. Żaneta Kowalska
Fot: Emrank, foter.com