Czy cyber oko pomoże 15-latkowi z Piły wybudzić się ze śpiączki? Czasu zostało naprawdę niewiele. Chłopiec w klinice ,,Budzik’’, do której trafił po wypadku nie będzie mógł przebywać dłużej niż do października. Z pomocą może przyjść mu najnowsza technologia.
Cyber oko to urządzenie skonstruowane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Naukowcy którzy opracowali urządzenie zostali nagrodzeni w konkursie "Polski Wynalazca 2013". Cyber oko służy do badania czy chory posługuje się wzrokiem ze zrozumieniem. Sprzęt pomaga nie tylko w diagnozie ale i rehabilitacji, a nawet kontakcie z pacjentem. Urządzenie posiada kask z wbudowanym elektroencefalografem, dzięki któremu możliwe jest badanie możliwości poruszania kończynami. Znajduje się też drukarka zapachów pozwalająca na prowadzenie aromaterapii. Posiada też wbudowaną kamerę na podczerwień skomunikowaną z programem odczytującym ruchy gałki ocznej. Pozwala to na śledzenie wzroku pacjenta, który obserwuje obrazek wyświetlający się na ekranie komputera. Dzięki temu można sprawdzić świadomość pacjentów. Cyber oko umożliwia też trening multimedialny, zawiera testy badające umiejętności pisania i czytania, piktogramy a nawet wirtualną, sterowaną wzrokiem klawiaturę. Pozwala ona pisać wyłącznie za pomocą wzroku. Każdy pacjent ma indywidualnie dopasowane aplikacje.
- Posługiwanie się cyber okiem nie jest jednak łatwe. Pacjent musi siedzieć, nie może się poruszać, i musi skupiać wzrok. Filip jest wyjątkiem w klinice gdyż potrafi skupić się na obrazie i nie wykonuje gwałtownych ruchów. Chłopiec wykonuje 2 ćwiczenia. Pierwsze polega na strącaniu fotografii za pomocą wzroku. W 10-15 sekund potrafił strącić parę zdjęć. Nie zawsze udaje mu się powtórzyć wynik, ale robi postępy. Drugim ćwiczeniem jest wodzenie wzrokiem za punktem który wędruje od jednego końca ekranu do drugiego. Skupiamy się na razie na tych dwóch ćwiczeniach - mówi Zbigniew Mejer ojciec Filipa
Filip Mejer rok temu uległ ciężkiemu wypadkowi. Obecnie przebywa w klinice ,,Budzik’’ która znajduje się przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Niestety Filip w klinice będzie mógł pozostać tylko do końca października, choć okres ten może zostać przedłużony o 3 miesiące jeżeli rokowania na wybudzenie będą pozytywne. Na rehabilitację Filipa ciągle potrzebne są pieniądze. Pomóc można, przekazując 1 procent podatku, lub wpłacając pieniądze na konto:
Fundacja Złotowianka, ul. Widokowa 1, Złotów 25 8944 0003 0002 7430 2000 0010; Dopisek: darowizna na rzecz podopiecznego Filip Mejer M/54