Kim jest ta tajemnicza ponad półtorametrowa postać? Figura usytuowana w centrum Trzcianki pojawiła się niespodziewanie, wprawiając w zdumienie mieszkańców...
- Nie wiem kto to jest. Może jakiś biskup? - mówi jedna z mieszkanek. - Nie wiem, może papież? - mówi kolejna napotkana osoba.
Tiara, krzyż na piersiach i ramka na miód w dłoni dostojnika doprowadziły nas do koła trzcianeckich pszczelarzy. Jak się okazuje to oni stoją za tym tajemniczym przedsięwzięciem.- Wstąpiłem do trzcianeckiego koła pszczelarzy, które w przyszłym roku
obchodzi 70- lecie istnienia. Chcieliśmy uczcić ten piękny jubileusz poświęceniem tej pięknej kapliczki, która stanęła w godnym miejscu – tłumaczy, Ryszard Kaczmarek – pszczelarz,inicjator projektu.Proces przygotowania monumentu trwał prawie rok, choć okryty był tajemnicą. Święty Ambroży, patron pszczelarzy, bo o nim mowa to tylko początek ofensywy, która może niebawem ogarnąć Trzciankę. Figur będzie więcej i zdaje się, że niemal każdy może starać się o własny pomnik.
- Sądzę, że w tym roku jeszcze będziemy mieć pomnik może myśliwych, może piekarzy, także figur będzie przybywać. Kompleks figur ma ma stworzyć kolejne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców ale i gości, którzy odwiedzą Trzciankę. Chcę aby atrakcyjność naszej gminy stale się poprawiała – mówi, Krzysztof Czarnecki – burmistrz Trzcianki.Wśród mieszkańców opinie są podzielone. Zgodnie twierdzą, że pomysłów i chętnych może być wiele, a patronów i świętych z pewnością wystarczy dla każdego. - Na pewno znalazło by się więcej, aż miejsca by zbrakło – odpowiada mieszkanka, inna dodaje - okaże się, że na co drugiej ulicy jest pomnik nie wiadomo kogo, a to będzie dobre dla wandali.
Niewiele czasu minęło od odsłonięcia pierwszej figury, a już zgłaszają się grupy zawodowe. Dyskutowany jest pomysł pomnika patrona piekarzy, który może pojawić się jako jeden z następnych. Zdaniem Ryszarda Woźnego należy jednak przemyśleć tę inicjatywę, a kolejne rzeźby stawiać z rozwagą i w przemyślanych miejscach.- Zauważyłem, że to bardzo fajna sprawa. Miasto jest przez to upiększone i udekorowane. Jest to nowa forma – rzeźba. Patronem rzemieślników jest św. Józef, ale ja myślę o Janie Kilińskim, który jest przykładem rzemieślnika, patrioty, któremu nieobcy był zryw powstańczy – informuje Ryszard Woźny – Starszy Cechu Rzemiosł Różnych.Otwartym pozostaje pytanie czy pomysł tworzenia parku figur to praca na rzecz promocji gminy, czy fanaberia, która niepotrzebnie obciąża jej budżet.
Fot. UM Trzcianki