Czteromilionowym zwiedzającym Centrum Nauki Kopernik w Warszawie okazał się 27-letni Damian z Wałcza, który odwiedził placówkę z narzeczoną Pauliną. To ich pierwsza wizyta w Warszawie, a "Kopernik" jest pierwszym miejscem, które postanowili zobaczyć. Jako specjalny gość, Damian otrzymał najnowszy telefon Samsung S5 od partnera strategicznego Centrum oraz bezpłatne bilety na wszystkie tegoroczne Wieczory dla dorosłych.
4 miliony osób to bardzo duża liczba. Kim są goście CNK? - Stworzenie jednolitego portretu zwiedzającego jest niemożliwe ze względu na ogromne bogactwo zainteresowań i oczekiwań wszystkich odwiedzających Kopernika. Można tu spotkać najmłodszych i seniorów, mieszkańców dużych miast i małych wiosek, osoby reprezentujące wiele zawodów. Centrum odwiedza się z przyjaciółmi, rodzinnie, w grupach zorganizowanych, z klasą, parami lub w pojedynkę. Bo to miejsce tak samo różnorodne, jak potrzeby jego odbiorców - mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik. - Różnimy się od siebie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dostrzec, jak bardzo jesteśmy inni. Ta różnorodność dotyka także zainteresowań, otwartości na zmiany i potrzeb poznawczych. Stworzenie miejsca, w którym tak odmienni odbiorcy znajdą coś dla siebie, jest bardzo trudnym zadaniem. Atrakcje uniwersalne z reguły się nie sprawdzają. Choć z założenia przeznaczone są dla wszystkich, zazwyczaj dostarczają rozrywki familijnej, czyli głównie skierowanej do rodzin, a co za tym idzie â dzieci. Dorośli mogą czerpać radość jedynie z towarzyszenia swoim pociechom w zabawie, co jest niezwykle cenne, jednak nie rozwija ich wiedzy i osobowości. A co z osobami, które spędzają czas bez dzieci? Z lubiącymi poważne tematy społeczne, aktywność twórczą, samodzielne odkrywanie rzeczywistości? Nie sposób stworzyć czegoś jednego, co zadowoli wszystkich. Dlatego działania skierowane do różnorodnych osób również powinny być różnorodne, prowadzone niezależnie od siebie. Staramy się to robić w Centrum Nauki Kopernik. Obserwujemy potrzeby rozmaitych grup i przygotowujemy dla nich specjalną ofertę.
Zwiedzający CNK poszukują niebanalnego sposobu spędzenia wolnego czasu, inteligentnej rozrywki, pomysłów aktywności, na które by sami nie wpadli. Niektórych przyciągają konkretne tematy i możliwość spojrzenia na nie z różnych perspektyw. Inni wolą wykłady znanych autorytetów, samodzielne eksperymentowanie pod okiem specjalistów. Kolejni skupiają się na ofercie kulturalnej, dającej sposobność obcowania ze sztuką. Są też tacy, którzy poszukują czegoś, co rozbudzi ich ciekawość i zainspiruje do dalszych poszukiwań. - Staramy się identyfikować potrzeby i wychodzić im naprzeciw. Badamy satysfakcję naszych gości, prosimy ich o sugestie. Pytamy: „Co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić?”, ale przede wszystkim tworzymy autorskie propozycje, pozwalające odkrywać zupełnie nowe obszary własnej ciekawości - informuje Katarzyna Nowicka.
Oto kilka przykładów działalności Centrum Nauki Kopernik:
Zwiedzający Kopernika rodzinnie znajdują tu wiele eksponatów umożliwiających zrobienie czegoś wspólnie. Mogą wyprodukować prąd w Domowej elektrowni i pokręcić się na Karuzeli Coriolisa, zbudować most Leonarda da Vinci czy starożytną kopułę , zmierzyć się z wykrywaczem kłamstw i Mindballem. Aktywnie uczestniczą też w Warsztatach Familijnych. Rodzice doceniają wartość Kopernika jako miejsca, gdzie można spędzić niekonwencjonalnie czas i zachęcić dzieci do samodzielnego, aktywnego poznawania świata.
Dorośli goście także mają w Koperniku coś „na wyłączność”. Choć cykl Wieczorów dla dorosłych ma dopiero rok, już zgromadził stałą publiczność, której wciąż wydaje się, że spędzone tu trzy godziny raz na miesiąc to stanowczo zbyt mało. Goście przychodzą zwiedzać wystawy, ale przyciągają ich także tematy spotkań i dodatkowe atrakcje, w które obfitują wieczory.
Również młodzież może cieszyć się przestrzenią tylko dla siebie, z ograniczeniem od 14 lat. Nazwa galerii RE: generacja to gra słów czytelna dla pokolenia komunikującego się elektronicznie. Przez starszych bywa rozumiana dosłownie. Zapewne dlatego tutaj dwie panie szukały relaksujących zabiegów spa. Młodzi zwiedzający odnajdują tu eksponaty, pozwalające poznać własną wrażliwość, umiejętność komunikowania się, globalny obraz świata. Największym zainteresowaniem obdarzane są mieszkające tu roboty â empatyczny, naśladujący mimikę Feliks oraz Robot portrecista, do którego zwykle ustawia się kolejka chętnych.
Królestwo najmłodszych to galeria Bzzz! Jej niedostępność dla wszystkich powyżej 6. roku życia ciekawi starszych niczym zakazany owoc. Zdarzały się nawet nieudane próby przekupstwa przez cwanych nastolatków! Ulubione eksponaty dzieci to Eksponat wodny, przy którym można m.in. zbudować tamę i nieźle się przy tym ochlapać oraz Mój odcisk â w delikatnych plastikowych rurkach zostawia się ślad dłoni, twarzy, a nawet całego małego człowieka (jak robią niektórzy rodzice). Dzieci skłaniane przez rodziców do wyjścia pozostają niewzruszone i wolą usnąć wśród eksponatów niż iść do domu.
Głodni zaawansowanej wiedzy naukowej uczestniczą w wykładach wybitnych naukowców, odbywających się w Centrum, w tym także w planetarium. Podczas wydarzeń specjalnych mogą poznać osoby prowadzące działalność naukową i zobaczyć przedmioty ich badań.
Ci, którzy sami chcą posmakować pracy laboranta, mogą to uczynić w czterech pracowniach naukowych: biologicznej, fizycznej, chemicznej i robotycznej. Tu, korzystając z profesjonalnego sprzętu badawczego, można samodzielnie przeprowadzać efektowne doświadczenia.
Entuzjaści astronomii mają dla siebie całe planetarium. Niebo Kopernika jest zawsze bezchmurne.
I zawsze nocne. Siedząc w wygodnym fotelu, można bezpiecznie podróżować po całym wszechświecie, oglądać filmy, słuchać wykładów i koncertów. A gdy pogoda sprzyja, nic nie stoi na przeszkodzie, by z prezenterami planetarium wyjść przed budynek i przez teleskop spojrzeć na prawdziwy nieboskłon.
Artystyczne dusze odnajdują wśród wszystkich eksponatów takie, które na różne sposoby łączą naukę ze sztuką. Modernistów fascynują bąbelkowe portrety ikon popkultury prezentowane przez Pipedream, wielbiciele tradycyjnych form wybierają kinetyczną instalację W hołdzie Leonardo.
Miłośnicy kina także mogą tu realizować swoje zainteresowania. Duży wybór animacji w technologii fulldome oferuje planetarium Niebo Kopernika. Krótkie zestawy filmowe ubarwiają także każdy Wieczór dla dorosłych, a w sezonowym kinie letnim królują autorskie, mało znane obrazy. Przy eksponatach Narysuj film i Kamera, akcja można natomiast samodzielnie stworzyć własną produkcję.
Ci, którzy nie potrafią funkcjonować bez muzyki, znajdą ją na koncertach w planetarium (klasyka lub jazz), Wieczorach dla dorosłych, w programie Parku Odkrywców i na koncertach Sonic Fiction (podczas festiwalu „Przemiany”).
Osoby dociekliwe, wrażliwe na sztukę, podchodzące do tematów ważnych z wielu perspektyw to stała publiczność corocznego festiwalu „Przemiany”. Tu znajdują zagadnienia szeroko rozumianego rozwoju oraz zmiany, jaką on wywołuje. Konfrontują różne idee i punkty widzenia.
fot. Centrum Nauki Kopernik