A wraz z jesiennym chłodem sezon grzewczy. Niestety jest to czas, w którym występuje zwiększona liczba pożarów w budynkach.
- Związane to jest z niewłaściwą eksploatacją lub wadami urządzeń i instalacji grzewczych. Wystarczą niewielkie zaniedbania lub nieostrożność, aby doszło do groźnego pożaru. Praktyka pokazuje, że najczęściej pożary powstają jako następstwo zapalenia się materiałów palnych od elektrycznych urządzeń grzewczych, takich na przykład jak termowentylatory czy piece akumulacyjne, a także nieszczelności przewodów kominowych lub nagromadzenia nieusuwanej sadzy w kominie - ostrzega mł. asp. Krzysztof Zawistowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. - Kanały i przewody spalinowe oraz dymowe w budynku powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym skuteczne i niezawodne funkcjonowanie, a w szczególności ich drożność oraz szczelność.
Należy pamiętać, że osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystająca z budynku lub obiektu, zobowiązana jest zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem. W obiektach lub budynkach, w których odbywa się proces spalania paliwa, obowiązkiem staje się usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu,
2) od palenisk opalanych paliwem stałym — co najmniej raz na 3 miesiące,
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym — co najmniej raz na 6 miesięcy.
- Fakt, iż sadze w kominie uległy zapaleniu świadczy, że powyższy obowiązek nie został spełniony. W związku z tym, zostały naruszone przepisy, za co osoba odpowiedzialna powinna zostać ukarana. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku lub obiektu, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych.
Warto zadbać o własne bezpieczeństwo!!! - apeluje mł. asp. Krzysztof Zawistowski.
fot. Tomasz Odor - pożar na ul. Matwiejewa w Pile