Pod tym przewrotnym określeniem kryje się opera Teatru Wielkiego w Poznaniu pt. "Komedia o niemej żonie".
Co wiemy o tym spektaklu? Życie Leonarda u boku żony – niemowy staje się nie do zniesienia. Postanawia on – wbrew przestrogom – skorzystać z pomocy lekarzy, specjalistów od poprawiania głosu. Zabieg jakiemu poddano Katarzynę sprawił, iż stała się potworną gadułą. Zdesperowany Leonard ponownie wzywa lekarzy. Ci, nie wiedząc w jaki sposób zmienić ją ponownie w niemowę, proponują Leonardowi głuchotę. Zabieg jednak nie pozbawia go tylko słuchu. Jak kończy się ta historia? „Kto zwariował?” Muzyka opery utrzymana w stylistyce neoklasycznej, nawiązuje do utworów kompozytora z lat trzydziestych. Jako środek wyrazu Kassern stosuje rodzaj śpiewu będący odpowiednikiem recytatywów, ale odnaleźć można w dziele także efektowne sceny zespołowe. Dwuaktowa komedia muzyczna na siedem głosów z akompaniamentem fortepianu nie została zinstrumentowana przez kompozytora. Poznańska prapremiera odkryje nowy kształt muzyczny dzieła, w specjalnie przygotowanej z tej okazji instrumentacji - czytamy w zaproszeniu.
Spektakl pod tak niecodziennym tytułem można będzie obejrzeć już w sobotę, o godz. 11.00 w Regionalnym Centrum Kultury w Pile.
*
A my mamy zaproszenia na "niemą żonę". Aby wziąć udział w losowaniu, należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: - Kto jest reżyserem opery "Komedia o niemej żonie"?
Odpowiedzi należy wysyłać pod adres: konkurs@asta24.pl, do piątku 10 października, do godz. 9.00.
Wysłanie odpowiedzi jest równoznaczne z akceptacją REGULAMINU.