Na hospicjum zebrano...

05.11.2014   Autor: Redakcja
---

1 i 2 listopada na pilskiej nekropoli prowadzona była zbiórka datków na rzecz pilskiego hospicjum. Podczas zbiórki udało się zebrać 20.674,28 zł PLN , 8 euro, 1 funt, 5 pensów.

Pilanie otworzyli swoje serca dla potrzebujących opieki medycznej. Członkowie i wolontariusze Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCH) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile wraz z uczniami z pilskich szkół, przeprowadzili dwie zbiórki publiczne na rzecz budowy pierwszego hospicjum stacjonarnego w naszym mieście.

Kwestujący spotkali się z ogromną życzliwością i otwartością nie tylko mieszkańców grodu Staszica, ale także przyjezdnych, którzy odwiedzali groby swoich bliskich. Wolontariusze oraz członkowie Towarzystwa, którzy ubrani byli w żółte koszulki z logo TPCH i wyposażeni w puszki kwestarskie i imienne identyfikatory, chodząc po cmentarzu czy też stojąc u bram wejściowych, chętnie udzielali wyczerpujących informacji dotyczących budowy przyszłego hospicjum.

Młodymi wolontariuszami byli uczniowie z pilskich szkół m.in. z: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile („Teatralna”) wraz z opiekującą się nimi  Anną Kucharską, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile („Nafta”), Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile, Salezjańskiego Gimnazjum i Liceum w Pile (na ul. Dembowskiego), Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile wraz z  Małgorzatą Stopą oraz ludzie dobrej woli ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Pile.

- Podczas zbiórek darczyńcy zadawali wiele szczegółowych pytań dotyczących funkcjonowania przyszłego hospicjum. Hospicjum, które według planów przeznaczone będzie dla około 40 podopiecznych, w tym terminalnie i przewlekle chorych - tłumaczy Anna Fons. - Członkowie TPCH chcieliby zapewnić wszystkim potrzebującym opiekę lekarsko-pielęgniarską, ale także wsparcie duchowe, działając w oparciu o znane z kampanii społecznej hasło „Hospicjum to też życie”.

Jak mówi obecny na wszystkich zbiórkach dr n.m. Paweł Wiszniewski, prezes Towarzystwa Pomocy Chorym: - Aby zapewnić wszystkim podopiecznym kompleksową i fachową opiekę, dyżury w naszym hospicjum będą trwały 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Głęboko wierzę w to, że ważne jest nie tylko, by godnie rodzić się, żyć, ale też odchodzić, a życie i dobro okazywane drugiemu człowiekowi są dla nas najważniejsze.

Działalność hospicjum ma się opierać na współpracy zatrudnionego personelu oraz zaangażowaniu wolontariuszy. W przyszłym hospicjum planowane jest również otworzenie oddziału rehabilitacyjnego, poradni opieki paliatywnej, hostelu dla rodzin pacjentów i wypożyczalni sprzętu medycznego.

Aktualnie Towarzystwo jest właścicielem działki na której zbudowane będzie hospicjum, którą dzięki przychylności Rady Miasta nabyło przy bonifikacie 99 proc. % wartości szacunkowej nieruchomości. Teren, na którym mieściłby się planowany obiekt będzie otoczony parkiem z ogrodem, wraz osobnym dojazdem. Finansowanie budowy planowane jest ze zbiórek publicznych, odpisów 1% podatku, darowizn, funduszy z programów rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego jak i funduszu z Unii Europejskiej. Utrzymanie i działalność opiekuńczo lecznicza oparta będzie na kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, opłatach pacjentów (zgodnie z obowiązującymi przepisami), darowiznach i działalności przychodni rehabilitacyjnej.
*
Zarząd Towarzystwa Pomocy Chorym składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, ludziom dobrej woli, wolontariuszom i funkcjonariuszom Straży Miejskiej oraz Komendy Powiatowej w Policji w Pile za pomoc i wsparcie podczas organizacji.
fot. i tekst Anna Fons

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group