Komfort życia, profilaktyka zdrowotna i cały pakiet wiedzy potrzebnej seniorom i ich rodzinom trafił do Piły.
Przyczynkiem do tego był program Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego pod historyczną nazwą Latający Uniwersytet Gerontologiczny, który - tak jak jego protoplaści z Latającego Uniwersytetu Babskiego - ma trafiać „pod strzechy”.
Choć pomysł zaczerpnęli z czasów zaborów, nie obawiają się zdekonspirowania. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do zapoznania się z ofertą Latającego Uniwersytetu Gerontologicznego. – Ta formuła przyjmuje skierowanie zadań do seniorów. Przede wszystkim do osób po 65. roku życia. Ale również wspieramy w sposób szczególny opiekunów, rodziny i otoczenie – mówi dr Andrzej Stogowski, z poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Podczas spotkania można było wysłuchać wykładów na temat chorób przewlekłych z perspektywy rodziny oraz na temat wartości w oczach seniora. Każdy z uczestników wykładów mógł także skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. – Profilaktyka to jest to, na co się zwraca największą uwagę. Zwykle do lekarza trafiamy zbyt późno. Nie mamy świadomości chorób, nie mamy świadomości znaczenia ruchu w życiu. I oczywiście jedzenie - to co jemy w kilkudziesięciu procentach decyduje o tym, jak się czujemy - mówi Mieczysław Augustyn, senator RP.
Dlatego w ofercie przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Gerontologiczne nie zabrakło konsultacji ze specjalistą do spraw żywienia, a także pomiarów m.in. stężenia cukru we krwi, czy ciśnienia.