Dziś podsumowujemy czwarty miesiąc 2014 roku. Co się wówczas wydarzyło?
Podczas sesji powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oficjalną nominację na stanowisko dyrektora szpitala w Czarnkowie otrzymał Jacek Pietryka, który zastąpił Kazimierza Stefańskiego. Jacek Pietryka wybrany został w drodze konkursu, w którym startowało 9 kandydatów z całej Polski.
*
Tragiczny wypadek w Drawskim Młynie. Samochód ciężarowy przejechał, leżącego na jezdni mężczyznę. 25-latek zginął na miejscu.
*
Tramwaj wodny przycumował do przystani na Gwdzie. Pierwsze tygodnie po przyjeździe do Piły były wykorzystywane do szkolenia załogi.
*
Kilkudziesięciu policjantów wzięło udział w poszukiwaniach zaginionego 29-latka z Chodzieży. Akcję wspomógł policyjny helikopter. Mężczyzna odnalazł się cały i zdrowy w … Kołobrzegu.
*
W wielkanocną niedzielę strażacy wyłowili z jeziora Raduńskiego ciało 63-letniego mężczyzny, który zaginął miesiąc wcześniej. Policja wykluczyła udział osób trzecich.
*
Policjanci z Piły zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o kradzież saszetki z pieniędzmi z samochodu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że saszetka została skradziona 4 lata wcześniej. Była w niej niebagatelna kwota 30 tys. zł.
*
Ponad 700 par z całego świata wystartowało w Cambrils w Hiszpanii. W tańcach standardowych najlepszymi okazali się Oliwia Drożdż i Kacper Czajka, tancerze UKS MDK ISKRA Piła, mistrzowie Polski.
*
W kwietniu zapowiadaliśmy, że podwykonawca Samsunga otworzy fabrykę w Chodzieży. Inwestycja ulokowana ma być na terenie byłej fabryki mebli i da prace 200 ludziom. Firma DONGJIN to globalny dostawca podzespołów z tworzywa sztucznego dla przemysłu elektronicznego oraz motoryzacyjnego.
*
Zapowiadaliśmy również, że w maju do Czarnkowa mają przyjechać finalistki wyborów Miss Polonia Wielkopolski!
*
Jedna osoba zginęła, pięć trafiło do szpitala po wypadku, do którego doszło na trasie Wałcz - Chwiram. Osobowym volkswagenem golfem podróżowało 6 osób (dwie kobiety i czterech mężczyzn) w wieku od 18 do 24 lat. W wypadku zginął 19-letni kierowca.
*
W kwietniu rozpoczęły się prace związane z budową drugiego skrzydła i remontem budynku plebani parafii p.w. św. Antoniego w Wałczu. W ten sposób ma powstać dom zakonny. Drugi z już istniejących obiektów ma pełnić funkcje duszpasterskie.
*
Dwie reprezentantki PGNiG znalazły się w reprezentacji Polski, która na wniosek selekcjonera, Piotra Makowskiego, powołana została na sezon 2014. Pilanki znalazły się wśród 22. innych zawodniczek kadry Polski. Na pozycji rozgrywającej ma stanąć 22-letnia Emilia Kajzer, a szansę gry w reprezentacji na pozycji przyjmującej otrzymała jej rok starsza koleżanka z drużyny, Daria Paszek.
*
Gościem kwietniowego Salonu Kulturalnego TV Asta była aktorka Agata Buzek. Spotkanie z aktorką poprzedziła projekcja filmu „Koliber”, w którym Agata Buzek zagrała u boku m.in. Jasona Statham'a.
*
Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi ruszył w wielką kampanią edukacyjną, którą prowadził będzie na terenie 14 gmin w regionie pilskim. W planie - 250 prelekcji, filmy i biuletyny informacyjne.
*
Poznański sąd apelacyjny uchylił wyrok skazujący na więzienie mieszkańca Ostrówek pod Chodzieżą. Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo swojej siostry Barbary K. Teraz proces znowu wróci do sądu. Przypomnijmy sprawę: siostra Janusza M. żyła samotnie. Ustaliła z bratem, że odda mu swoje oszczędności w zamian za to, że będzie mogła dożywotnio mieszkać z jego rodziną. Zamieszkała z nimi w Ostrówkach pod Chodzieżą (wcześniej mieszkała i pracowała w Pile). Czuła się tam jednak niezbyt dobrze, poprosiła więc brata o pisemną gwarancję dożywotniego zamieszkania. Ten zgodzić się nie chciał. Mimo to umówiła wizytę u notariusza, ale nigdy na nią nie dotarła. Przez jakiś czas nie było wiadomo, co się z kobietą działo. Brat utrzymywał, że wyjechała do znajomej... Prokuratura ustaliła jednak inne fakty. Jej zdaniem, Janusz M. zamordował siostrę, a jej ciało spalił w beczce, wyrzucając później prochy do rzeki. Mężczyzna początkowo przyznał się do winy, ale później z tego się wycofał. Choć nie znaleziono ciała ofiary, to Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że poszlaki są wystarczającym dowodem zbrodni i skazał mężczyznę na 25 lat więzienia. Od wyroku odwołał się jego adwokat, a poznański Sąd Apelacyjny przyznał mu rację i uchylił wyrok skazujący.
*
W kwietniu zapowiadaliśmy, że Inspekcja Transportu Drogowego będzie fotografować w Pile kierowców, którzy wjadą na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Kamery mają pojawić się na jednym z pilskich skrzyżowań w drugiej połowie tego roku.
*
Kolejna zapowiedź zmian w centrum Piły. Skanska S.A zajmie się przebudową centrum Piły. Miasto rozstrzygnęło niedawno przetarg na tę inwestycję. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Skanska, która zaoferowała cenę 7 milionów 695 tysięcy złotych. Na początek zmianom ulegnie plac Konstytucji 3 Maja. Pojawi się na nim fontanna, a obelisk, który się dziś na nim znajduje, zostanie przesunięty w stronę ulicy 11 Listopada. Na placu staną również siedziska dla przechodniów. Później prace kontynuowane będą na ul. 14 Lutego i 11 Listopada. Ta pierwsza po remoncie pełnić będzie funkcję deptaku, z pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów. Ruch samochodów zostanie na niej ograniczony.
*
Nastolatka z Piły przez kilka miesięcy kradła w pilskich marketach. Brała niemal wszystko: artykuły spożywcze, chemiczne, a nawet alkohol. Markety oszacowały swoje straty na blisko 2,5 tys. złotych. Dziewczyna po zatrzymaniu przyznała się do wszystkich kradzieży. Tłumaczyła, że skradzione przedmioty odsprzedawała, a pieniądze przeznaczała na swoje wydatki.
*
Wypadek w miejscowości Mielęcin w gminie Człopa. Właściciel pojazdu zaparkował samochód marki VW Sharan na terenie prywatnym, na wzniesieniu. Pojazd pozostawił jednak na biegu, bez zaciągniętego hamulca ręcznego. W pewnej chwili auto zaczęło toczyć się w kierunku znajdujących się nieopodal stawów. 62-letni mężczyzna widząc to, zaparł się własnym ciałem o maskę samochodu, chcąc go zatrzymać. Niestety został przygnieciony przez sharana. 62-latek poważnie ucierpiał. Doznał urazu klatki piersiowej i urazu podudzia.
*
Tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pilskiej 2014 zdobył Stanisław Gajos, 2. miejsce zajęła Ariana Buszkiewicz, a 3. - Katarzyna Polachowska.
*
W kwietniu pisaliśmy również o 65-latku z Białośliwia, który znęcał się nad zwierzętami. Pracownicy pogotowia dla zwierząt od dłuższego czasu interesowali się tą sprawą. Gdy zdecydowali się na interwencję, podejrzenia okazały się w pełni uzasadnione. Okazało się, że właściciel hoduje 14 psów rasy mieszanej w skandalicznych warunkach. Psy w niekontrolowany sposób rozmnażały się. Wszystkie były w bardzo złej kondycji fizycznej. Zwierzęta w kontakcie z człowiekiem sprawiały wrażenie wystraszonych. Właściciel karmił je suchym chlebem, psom brakowało też wody do picia.
*
Warszawska spółka TAMEX wygrała przetarg na remont bieżni na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Żeromskiego. Za zutylizowanie starej i położenie nowej bieżni MOSiR zapłaci 2.980 000 złotych. Jej wymiana ma zakończyć się w październiku.8
Wierzymy, że gala jak i sama akcja Mały procent – Duża sprawa zachęciły państwa do przekazywania 1 procenta podatku na ważne cele.
*
W kwietniu, wieku 73 lat zmarł Eugeniusz Jarysz, wicewojewoda pilski w latach 1993 - 1997. Funkcję tę sprawował z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego.
*
W kwietniu informowaliśmy również, że cztery firmy są zainteresowane remontem pilskiego dworca kolejowego. Oferty złożyły cztery podmioty - Skanska S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota, Konsorcjum firm: AMP sp. z o. o., A-Projekt sp. z o. o. oraz SKB sp. z o. o., spółka komandytowa.
*
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego podpisana została umowa, dotycząca budowy sieci światłowodowej. Dokument zakładał również utworzenie ośrodka koordynacji i zarządzania zasobami szerokopasmowymi. Rozpoczęta w listopadzie 2013 roku przez ASTA-NET inwestycja obejmuje swym zasięgiem powiaty wałecki, szczecinecki, drawski i białogardzki.
*
W jednym z wieżowców przy ul. Matwiejewa w Pile pilscy policjanci znaleźli ciało ok. 60-letniego mężczyzny.
*
Sześć jednostek straży pożarnej przeszukiwało Gwdę, po tym jak z mostu skoczył do niej mężczyzna. Akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatu.
*
W 2014 roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego obchodziło 15-lecie swojego istnienia. Od powstania wybudowano ponad 860 mieszkań.
*
Radni złotowscy podjęli uchwałę o przekazaniu środków finansowych na remont ołtarza głównego w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kwota, o której mowa to 165 tys. zł.
fot. dorotaanna.wordpress.com