Z coraz większym niepokojem obserwujemy zaostrzający się konflikt u naszych ukraińskich sąsiadów. W lutym minie rok od walk na kijowskim Majdanie, kiedy dziesiątki tysięcy zwolenników stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską starło się z siłami bezpieczeństwa.
Mimo, że doszło do zmiany władzy Republiki Ukrainy, wsparci przez Rosję separatyści rozpętali na terenach regionów ługańskiego i donieckiego regularną wojnę. ONZ szacuje, że na Ukrainie śmierć poniosło już 5 tysięcy ludzi a 10 tysięcy poniosło rany. Bardzo trudne do oszacowania są straty materialne. Zniszczone są domy, szkoły, budynki użyteczności publicznej, infrastruktura techniczna miast i wsi. Dziesiątki tysięcy osób musiało uciekać z terenów objętych działaniami wojennymi, często pozostawiając dorobek całego życia.
To cena jaką płacą Ukraińcy za swoją suwerenność, dążenie do Europy, marzenie o państwie wolnym od korupcji, oszustw, lekceważenia ludzi i dominacji oligarchów. Europa i świat starają się pomagać napadniętej i rozdartej konfliktem Ukrainie. Polska ma tutaj szczególną rolę do odegrania. Nie tylko ze względu na wspólną, choć bardzo trudną i skomplikowana historię, ale przede wszystkim ze względu na pomoc jaką otrzymywaliśmy podczas naszej walki o suwerenność, przed 1989 r. Wiemy, że wolna, rozwijająca się i demokratyczna Ukraina, to również bezpieczna i rozwijająca się Polska
Także mieszkańcy północnej Wielkopolski starają się nieść pomoc. W Pile na przełomie listopada i grudnia 2014 r. na zaproszenie Stowarzyszenia Rozwoju Nowej Wsi Ujskiej oraz senatora Mieczysława Augustyna przebywała grupa 20 studentów ze wschodniej i Ukrainy. Ich relacja o sytuacji w rejonach ogarniętych wojną, śmierci kolegów, rozłączeniu z rodzinami, poruszyła serca wielu. Tak zrodziła się idea zorganizowania akcji pomocy dla Ukrainy. Senator zaproponował powołanie Komitetu Organizacyjnego akcji pomocy, do którego weszli: Caritas Polska oraz Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej, Stowarzyszenie Monar, Pilski Bank Żywności , Pilska Izba Gospodarcza , Urząd Miasta Piły, Centrum Wolontariatu, ZHP, pilskie parafie, Regionalne Centrum Kultury i inni. Zamiarem organizatorów jest zebranie najpotrzebniejszych darów na rzecz mieszkańców Ukrainy, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych.
Zbiórka odbędzie się w Pile i niektórych miejscowościach subregionu, w pierwszym tygodniu lutego, pod hasłem „Na pomoc Ukrainie”. Punkty zbiórki będą we wszystkich pilskich parafiach, szkołach podstawowych i gimnazjach, a także w licznych pilskich placówkach handlowych. Prosimy mieszkańców Piły o wsparcie w postaci : żywności z co najmniej 6 miesięcznym terminem przydatności do spożycia, wszelkich artykułów higienicznych, środków piorących i myjących ( mydła, proszki, pasty do zębów), artykuły dziecięce( pampersy, mleko dla niemowląt, odżywki) i artykuły szkolne ( zeszyty, kredki, długopisy, piórniki itd). Mile widziane jest wyposażenie wnętrz, artykuły gospodarstwa domowego, nowe pościele , koce, kołdry, śpiwory. Wiele rodzin zostało tam dosłownie bez niczego. Każdy może przyczynić się do poprawy ich losu.
Finałem zbiórki będzie koncert charytatywny, który odbędzie się 8 lutego o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim. Podsumujemy na nim zbiórkę, a w ramach podziękowania zagrają i zatańczą zespoły z Piły i okolic. Wystąpią także Ukraiński Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” oraz zespół Slovian’sky.
Zebrane dary trafią do potrzebujących za pośrednictwem Caritas w Charkowie, który gwarantuje dotarcie z pomocą do rodzin ukraińskich i polskich, poszkodowanych w wyniku konfliktu.
Jesteśmy przekonani, że zbiórka pokaże naszą solidarność z poszkodowanymi sąsiadami z Ukrainy- w sposób wymierny – bardzo potrzebny i oczekiwany przez nich.
Daty zbiórek podajemy na plakacie.
Witold Urbanowicz