Trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku pilskiego dworca kolejowego. Kiedy zrobi się cieplej ruszą prace związane z tynkowaniem elewacji. Także kasy biletowe wkrótce zostaną przeniesione do kontenerów tak, by budowlańcy mogli wejść z frontem robót i w to miejsce.
Remont ruszył wiosną ubiegłego roku. Do jesieni budowlańcy z firmy SKB mają zakończyć remont.
Wnętrza mają być nowoczesne i funkcjonalne. Będą pomieszczenia komercyjne, żeby obiekt zarabiał na siebie, a na pierwszym piętrze będą pomieszczenia dla organizacji pożytku publicznego i dla straży miejskiej. W tym miejscu będzie funkcjonował cały monitoring miejski. - Po zmodernizowaniu dworzec będzie bardziej funkcjonalny, w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dworcu będzie też monitoring, żeby poprawić bezpieczeństwo pasażerów - mówi Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP S.A.
Dla niepełnosprawnych będzie oddzielne wejście i winda. W tym celu przerabiane są piwnice dworca, z ciekawą konstrukcją sklepień i wzmacniane kamienne fundamenty. Dworzec jest zabytkowy, dlatego najwięcej czasu i pracy kosztują budowlańców roboty związane z zachowaniem tych cennych elementów.
- W tak trudnej budowie pojawiają się elementy, które mogą zakłócić tok. remontu. Odkrycie elementów leżących w gestii konserwatora może spowodować, że trzeba je będzie odrestaurować, a to wiąże się z przesunięciem terminu oddania inwestycji - tłumaczy Henryk Gawroński z Urzędu Miasta w Pile.
Pierwszą taką niespodzianką był strop. Stare, drewniane belki były tak przegniłe, że trzeba było wymienić całość. Ale świetlik zostanie zachowany. Wymieniono już okna - na nowe, ale drewniane i stylizowane na stare.
Najwięcej serca trzeba włożyć w prace konserwatorskie, np. przy odtwarzaniu płycin, czyli płaskorzeźb podokiennych.
Przed ekipą remontową największe wyzwanie - sala cesarska, która ma odzyskać oryginalny wygląd. Będzie tu restauracja. Już zaczęto odkrywać pod wieloma warstwami farby kształt i barwę zdobień.
Remont dworca kosztować będzie 19 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu własnego PKP oraz z ministerstwa infrastruktury.
Zobacz materiał "Bez komentarza" - jak wygląda remont pilskiego dworca.