Stworzyli między innymi panel sterowania inteligentnym domem, zaprogramowali urządzenie do treningu refleksu dla żużlowców i uprawiających motocross oraz naprawili zestaw rehabilitacyjny dla Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowie.
Mowa o uczniach Powiatowego Centrum Edukacji w Pile, którzy już po raz siódmy w ramach prezentacji prac metodą projektu mieli okazję zaprezentować swoje projekty przed pracodawcami.
Jednym z prezentujących był uczeń klasy IV M, Mariusz Rogowski. - Nasz projekt polega na sterowaniu inteligentnym domem dzięki sterownikowi S7-1200. W domu tym są zamykane automatycznie rolety oraz brama garażowa. Wyposażony jest w zamek kodowy, który pozwala na włączenie alarmu w całym domu oraz wyłączenie poprzez wpisanie prawidłowego kodu - mówi Mariusz Rogowski.
Podczas spotkania zaprezentowanych zostało 10 projektów. Wśród nich znalazły się m.in.: uruchomienie stanowiska dydaktycznego i programowanie pracy pompy wody; montaż, naprawa, próba uruchomienia zestawu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół Specjalnych w Rzadkowie czy urządzenie do treningu refleksu dla zawodników wyścigów żużlowych i motocrossowych .
- Najważniejszym celem prezentacji jest to, żeby uczniowie pokazali co potrafią zrobić. Pracodawcy natomiast mogą zobaczyć co uczniowie zrobili i na tej podstawie wyciągnąć wnioski o możliwości dalszego zatrudnienia. – powiedział portalowi asta24.pl Krzysztof Myszka, nauczyciel mechatroniki z PCE w Pile.
Na prezentacje zostało zaproszonych ponad 40 firm, które mogły ocenić wykonanie oraz pomysły, a nawet zaproponować pracę uczniom. Była to okazja by porozmawiać z uczniami oraz sprawdzić ich umiejętności. Jak twierdzi Przemysław Turuk z firmy Unimetal w Złotowie - młodzież spisała się na medal. - Pracodawca może zobaczyć gotowy produkt, porozmawiać z takim uczniem, dowiedzieć się jakie miał trudności w trakcie tworzenia produktu - to najlepszy sprawdzian i mogę śmiało powiedzieć, że ten sprawdzian zdali.
Tego typu projekty, jak przyznają sami uczniowie, to nie tylko świetna okazja do zaprezentowania siebie przed pracodawcą, ale przede wszystkim możliwość ciągłego samodoskonalenia.
Kaina Jaśkiewicz