Bazylika Mniejsza – taki tytuł od połowy czerwca nosić będzie najstarsze Sanktuarium Maryjne w kraju. Świątynia w Górce Klasztornej jest jedną ze stu w Polsce wyróżnionych przez papieża takim tytułem.
Według przekazów, w 1079 roku w tym właśnie miejscu objawiła się pasterzowi Matka Boża. To objawienie uznawane jest za pierwsze na ziemiach polskich. Według wierzeń również w tym miejscu wytrysnęło źródło z wodą o leczniczych właściwościach. Wzniesienie, na którym umiejscowione jest sanktuarium, było wcześniej miejscem kultu pogańskiego. Znajdował się tu święty gaj Słowian.
W sanktuarium znajduje się wizerunek Matki Bożej, który wśród wiernych słynie z cudów. Jest czwartą kopią obrazu Matki Bożej Góreckiej, przed której obliczem modlą się wierni. Zanoszą prośby o uzdrowienie i błogosławieństwa - Dokonuje się wiele cudów za wstawiennictwem Matki Bożej Góreckiej, ale też za wstawiennictwem źródełka wody, która wytrysnęła w miejscu objawienia. O takich cudach, przynajmniej jednym cudzie, który się dokonał w ostatnich latach jest taki namacalny to dar potomstwa – mówi Piotr Gałązka, dyrektor domu rekolekcyjnego w Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej.
*
Górka Klasztorna ma ponad tysiącletnią historię. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali w tym miejscu w bestialski sposób braci zakonnych opiekujących się klasztorem oraz 36 mieszkańców okolicznych wiosek. - To miejsce zaznacza się tym, że jest już Sanktuarium Maryjnym, jest to miejsce też męczeńskie. Podczas II wojny światowej, zginęło tutaj wiele osób, zarówno świeckich jak i kapłanów - mówi ks. Kazimierz Świderski, rektor i kustosz Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej
Bogata historia tego sanktuarium, walory zabytkowe oraz liturgiczne miały wpływ na decyzję papieża o nadaniu świątyni tytułu Bazyliki Mniejszej. Uroczystości związane z nadaniem tytułu zostaną połączone z obchodami 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Góreckiej. Uroczystościom 14 czerwca przewodniczyć będzie prymas Polski – arcybiskup Wojciech Polak.