- Za nami 15. rok funkcjonowania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Wierzymy, że każdy kolejny rok będzie potwierdzał wypracowaną wartość uczelni dla północnej Wielkopolski. Mamy pełną świadomość, że jej rola, co roku konfrontowana jest z nowymi wyzwaniami współczesności, podejmowanymi z przekonaniem, że uczelnie wyższe stanowią ważne ogniwo wzrostu gospodarczego i są jednym z ważniejszych czynników rozwoju, tworzących potencjał intelektualny regionu - tymi słowami rektor PWSZ w Pile, prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski – powitał nowych studentów oraz gości, m.in. marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka, którzy licznie pojawili się w Auditorium Maximum, podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2015-2016.
Tegoroczna inauguracja była szczególna z uwagi na fakt zakończenia obchodów 15-lecia Uczelni. Nie zabrakło więc pewnych podsumowań. – Aby ocenić długą drogę, jaką przebyła PWSZ w Pile od roku 2000, należy przypomnieć, że pierwszy nabór prowadziliśmy na 5 specjalnościach. Obecnie jesteśmy jedną z większych tego typu uczelni w kraju. Prowadzimy 12 kierunków studiów i 20 specjalności na kierunkach medycznych, humanistycznych, inżynierskich i ekonomicznych. W tym roku rozpoczęliśmy także kształcenie na studiach magisterskich - wyliczają władze uczelni.
Jubileusz stał się okazją do przyznania nagród i wyróżnień instytucjom państwowym, samorządowym, przedstawicielom biznesu, jak również pracownikom uczelni, dzięki którym PWSZ funkcjonuje w obecnym kształcie. Rektor wręczył więc ponad 70 Medali Pamiątkowych oraz Tytuł Honorowy „Zasłużony dla PWSZ w Pile”, który otrzymał Ryszard Standio, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.
- Sukcesem naszej uczelni– jak podkreślał rektor w kontekście Jubileuszu – jest także dobra współpraca z biznesem, czego dowodem są przede wszystkim studia dualne na kierunkach inżynierskich. Silne więzi z przedsiębiorcami zaowocowały także programami stypendialnymi dla studentów PWSZ.
Prezes Philips Lighting Poland – Marek Huzarewicz – kolejny raz wręczył Stypendium DIAMENT, który otrzymała Anna Płocińska (studentka z kierunku praca socjalna), jak również wyróżnienia dla finalistów.
Grażyna Sobieraj, właścicielka firmy Grapil, również kolejny raz wręczyła stypendium sportowe, które trafiło do Pauli Kułagi (studentki ekonomii). Dodatkowo Grapil przyznał także nagrodę finansową Angelice Smolarz.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile także przyznała wyróżnienie - za najlepszą pracę o tematyce ekologicznej. Nagroda finansowa, którą przekazał dyrektor Ryszard Standio, trafiła do Barbary Henclewskiej (absolwentki kierunku ekonomia).
Inauguracja była także momentem przyznania wyróżnień najlepszym absolwentom uczelni.
Rektor nagrodził Laurami Absolwenta za wyniki w nauce:
• inż. Darię Wylegałę - BUDOWNICTWO
• lic. Tomasza Paula - EKONOMIA
• inż. Ariela Jackowskiego - ELEKTROTECHNIKA
• lic. Aleksandrę Dobrowolską - FILOLOGIA
• lic. Piotra Sobolewskiego - FIZJOTERAPIA
• inż. Łukasza Fornala - MECHANIKA I BUDOWA MASZYN
• lic. Kingę Płochacz - PIELĘGNIARSTWO
• lic. Natalię Śmigiel - POLITOLOGIA
• lic. Magdalenę Połczyńską - PRACA SOCJALNA
• inż. Przemysława Ewertowskiego - TRANSPORT
Za działalność społeczną:
• inż. Monika Tomaszewska - absolwentka kierunku budownictwo,
• lic. Ewelina Kochana - absolwentka kierunku pielęgniarstwo.
Za osiągnięcia sportowe:
• lic. Kamila Feculaka - absolwenta kierunku pielęgniarstwo.
Gaudeamus igitur, w wykonaniu Chóru Akademickiego, zwiastował oficjalne rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Dla większości będzie to powrót do sal wykładowych, ale dla blisko 670 nowych studentów, będzie to początek przygody.
fot. Robert Judycki, mat. PWSZ