We wtorek odbyła się pierwsza debata kandydatów do Senatu RP z okręgu nr 88, organizowana przez TV Asta i Tygodnik Pilski. Spotkanie prowadzili Piotr Urbaniak i Mateusz Ludewicz.
Na zaproszenie telewizji i tygodnika odpowiedziało czterech kandydatów ubiegających się o mandat senatora. Byli nimi: Mieczysław Augustyn, Rafał Klimek, Janusz Kubiak i Jacek Najder. Debata została podzielona na rundy, w których kandydaci mieli okazję przedstawić swoje poglądy i opinie na istotne dla Polski i regionu tematy.
Runda pierwsza polegała na prezentacji programu wyborczego przez każdego z kandydatów. Zaczęła się jednak od ataku Mieczysława Augustyna na nieobecnego na sali Eligiusza Komarowskiego, który zaproszenia na debatę nie przyjął. Senator pytał m.in. o to, czy i kiedy prowadzone było postępowanie karne wobec Eligiusza Komarowskiego i czy dotyczyło ono przemocy w rodzinie - Wzywam Eligiusza Komarowskiego, aby wyszedł zza bannerów i odpowiedział na te pytania – grzmiał Mieczysław Augustyn. Później przedstawił, co dobrego jego zdaniem udało mu się dokonać w tej kadencji. Wymienił tu m.in. ustawę o tzw. kontach uśpionych oraz zniesienie podatku VAT z darowizny. Podkreślił również swoje starania o dotrzymanie obietnicy budowy dróg S10 i S11.
Następny wypowiadał się Janusz Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości zapewniając, że jeśli zostanie senatorem chce zlikwidować umowy śmieciowe i wprowadzić prawo antyterrorystyczne, które w związku z obecną sytuacją polityczną na świecie i falą imigrantów, pomogłyby zapobiegać zagrożeniom o tym charakterze.
Później przyszła kolej na Rafała Klimka z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kandydat na senatora postulował m.in. o kontynuację rozwoju żłobków i przedszkoli, w sprawie VAT na artykuły dziecięce oraz rozwój obszarów wiejskich.
Na końcu tej rundy Jacek Najder mówił o taniej energii dla przedsiębiorców i sprzyjających warunkach dla ich rozwoju. Zwrócił również uwagę na ważność infrastruktury, w tym nie tylko S10 i S11, ale też połączeń kolejowych. Jako przyszły senator zabiegałby również o miejsca pracy.
***
W rundzie drugiej prowadzący zadawali pytania kandydatom. Dziennikarze pytali m.in. o kwestie związane z ewentualnym podziałem powiatu pilskiego oraz pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego wraz ze Złotowem.
***
Kolejna runda to pytania zadawane przez kandydatów innym kandydatom. Tutaj również nie obyło się bez emocji.
*
Runda czwarta była dla kandydatów czasem krótkiego podsumowania.
Po spotkaniu, prowadzący debatę zgodnie podkreślali, że najbardziej przegranymi byli nieobecni. Nie mogli oni odpowiedzieć na pytania, które kierowali w ich stronę inni kandydaci - Zdecydowanie tę debatę przegrali ci kandydaci, których tu dzisiaj nie było. Były ataki personalne, przede wszystkim na pana Eligiusza Komarowskiego, nie mógł na to odpowiedzieć – mówi Mateusz Ludewicz, redaktor naczelny Tygodnika Pilskiego.
Jednak ideą zorganizowania debat przedwyborczych było zaprezentowanie widzom kandydatów i ich programów wyborczych, aby ułatwić im decyzję w nadchodzących wyborach parlamentarnych - Myślę, że w choć niewielkim stopniu, a być może w trochę większym udało nam się ułatwić naszym widzom, wyborcom z okręgu pilskiego podjęcie decyzji 25 października – mówi Piotr Urbaniak, dziennikarz TV Asta i współprowadzący spotkanie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z nową ordynacją wyborczą z 2011 roku, wprowadzającą w wyborach do Senatu jednomandatowe okręgi wyborcze, w danym okręgu wyborczym wygrywa ten kandydat który otrzyma najwięcej ważnych głosów.
Obszerniejsza relacja z debaty wraz z komentarzami już w dzisiejszych informacjach. Premiera o godzinie 18.00.
Kolejna debata na żywo, tym razem kandydatów na posłów, już w najbliższy czwartek, oczywiście na żywo o godz 20.00 na antenie TV ASTA.