O systemie nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej w programie „W szerszym kontekście” opowie poseł PO Stanisław Chmielewski.
Już od 1 stycznia 2016 r. na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. To rezultat wejścia w życie ustawy przygotowanej Ministerstwie Sprawiedliwości. - Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają: młodzież do 26 roku życia, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, kombatanci, weterani, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną - wyjaśnia poseł S. Chmielewski.
Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy z upoważnienia odpowiednio – adwokata lub radcy prawnego. Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w ponad 1.500 punktach na terenie całego kraju, w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu, co najmniej 4 godziny dziennie.
Więcej na ten temat w programie „W szerszym kontekście” dzisiaj o godz. 19.30 w TV Asta. Zaprasza Piotr Grześ.