Skarb w Okonku! Jest ich 12 i pochodzą z przełomu IX i VIII wieku przed naszą erą – mowa o ozdobach z brązu, odkrytych podczas rozminowywania terenu po poligonie w okolicach Okonka. Skarb z Okonka jest bardzo dobrze zachowany.
Gdy w 2000 roku do zasobów Nadleśnictwa Okonek wróciły tereny użytkowane przez 45 lat przez wojsko, nikt się nie spodziewał, że ziemia ta kryje skarb. Teren poddano rozminowaniu w ramach programu rekultywacji terenów popoligonowych. Podczas prac znaleziono gliniane naczynie z niezwykłą zawartością. Kryło ono 12 brązowych doskonale zachowanych ozdób z przełomu IX i VIII wieku przed naszą erą.
Jest to pierwszy taki przypadek na terenie Nadleśnictwa Okonek. - Z tego, co wiem od archeologów, jest to tak zwane "znalezisko bez kontekstu", czyli pojedyncze, które pojawiło się podczas tego projektu. Niemniej jednak nie ma na razie żadnych prognoz, że będą następne odkrycia - mówi Przemysław Szczawiński, Nadleśnictwo Okonek.
Informacja o skarbie obiegła także ogólnopolskie media, co stało się doskonałą promocją dla gminy. – Nie ukrywamy, że bardzo się cieszymy z wiadomości o odkryciu skarbu na terenie gminy. Mamy nadzieję, że konserwator zabytków, który przejął pieczę nad tym znaleziskiem zrobi wszystko, aby znalazło się ono w pilskim muzeum - mówi Jakub Zabrocki, zastępca burmistrza Okonka.
To, gdzie trafi skarb jeszcze nie jest przesądzone. Pracownicy okoneckiego nadleśnictwa liczą na to, że trafi do muzeum, gdzie zostanie wyeksponowany i to możliwie jak najbliżej miejsca znalezienia.
fot. Nadleśnictwo Okonek