185 lat temu, 29 listopada 1830 r. o godz. 18.00 atakiem 24 sprzysiężonych na Belweder (siedzibę wielkiego księcia Konstantego, brata cara Rosji Mikołaja I, naczelnego wodza armii Królestwa Polskiego) rozpoczęło się powstanie listopadowe.
Grupa polskich spiskowców, nazwana później przez Maurycego Mochnackiego "oddziałem zemsty narodowej", wpadła do pałacu z okrzykiem "śmierć tyranowi!". Podchorążym i młodym inteligentom przewodził Ludwik Nabielak i z Sewerynem Goszczyńskim, opanowali Belweder. Zamach nie powiódł się, bowiem książę Konstanty ostrzeżony przez służbę, zdołał uciec z pałacu w kobiecym przebraniu.
Przyczyną powstania były: nasilające się aresztowania wśród warszawskich studentów, groźba wykrycia spisku, przygotowywanego w Szkole Podchorążych, łamanie konstytucji Królestwa Polskiego przyjętej w 1815 roku przez cara Rosji Mikołaja I, nadmierny ucisk podatkowy, niespełnienie obietnicy o połączeniu Królestwa Polskiego z ziemiami zaboru rosyjskiego oraz wiadomość, że wojska polskie mają zostać wykorzystane przez cara do stłumienia ruchów rewolucyjnych we Francji i w Belgii.
W czasach współczesnych 29 listopada to Dzień Podchorążego, święto obchodzone szczególnie uroczyście w miejscowościach, w których są uczelnie wojskowe. Takim miastem przez ponad pół wieku była Piła. Wyższa Oficerska Szkoła Samochodowa powstała we wrześniu 1967r., w wyniku przekształcenia istniejącej od 1948r. Oficerskiej Szkoły Samochodowej, na podstawie ustawy, nadającej szkołom oficerskim statut szkoły wyższej. Uczelnia kształciła oficerów-inżynierów służby czołgowo-samochodowej.
W Pile już nie ma uczelni wojskowej, ale mieszkają tu ci, którzy są jej absolwentami. To oni, podchorążowie w stanie spoczynku, podchorążowie awansowani podczas dalszej swojej służby na wyższe stopnie oficerskie, związani emocjonalnie ze stopniem podchorążego, dziś działający w Stowarzyszeniu Miłośników Munduru przypominają mieszkańcom Piły o tradycji Dnia Podchorążego, o historii Polski, o powstańcach listopadowych.
Marszałek Ferdynand Foch powiedział: „Narody tracąc pamięć, tracą życie”. Pamiętajmy więc o naszych bohaterach, pamiętajmy o historii Polski, pielęgnujmy tradycje. Dzień 29 listopada niech będzie wznowieniem tradycji Dnia Podchorążego w Pile.
Na rocznicowe uroczystości zaprasza Stowarzyszenie Miłośników Munduru w Pile. Początek spotkania 29 listopada, o godz. 17.30, na pl. Zwycięstwa w Pile (od strony Hotelu Gromada).