Andrzej Solak z Kłębowca zbiera pilarki. Nie jest to żart! Kolekcjoner swoją pasję łączy z pracą leśnika.
W jego zbiorach znajdują się egzemplarze z XX, a nawet XIX wieku.
Jedni kolekcjonerzy zbierają znaczki, inni monety, są też tacy, którzy zbierają krawaty czy żelazka. Andrzej Solak z Kłębowca kolekcjonuje pilarki. W swojej kolekcji posiada egzemplarze pochodzące z połowy XX wieku.
- Pomysł na zbieranie wszystkiego, co związane z leśnictwem zrodził się połowie lat dziewięćdziesiątych. W pewnym momencie likwidacja zbędnych przedmiotów, narzędzi w nadleśnictwie spowodowała, że chciałem coraz bardziej chronić taki sprzęt przed zniszczeniem - mówi Andrzej Solak, kolekcjoner.
Pan Andrzej swoją pasję kontynuuje od wielu lat. Oprócz pilarek w jego kolekcji znajdują się również akcesoria używane przez leśników, w tym między innymi mundury czy odznaki.
W realizacji hobby wspiera go również rodzina. - Patrzę na te zbiory i podziwiam go za to, jak i skąd to zdobył. Nie raz mówi, że od dobrych ludzi, chociaż teraz dowiaduję się, że jednak to trochę kosztuje. I starania i pieniędzy - mówi Beata
Solak, żona pana Andrzeja. - Kiedyś ludzie tak bardzo nie cenili swoich przedmiotów jak teraz. Dlatego trudno je zdobyć.
OFF: Kolekcjoner swoją pasją zaraża znajomych. Dzięki temu coraz więcej osób zaczyna interesować się historią narzędzi leśniczych oraz często ratują sprzęt przez oddaniem na złomowiska. A pan Andrzej swoje hobby łączy z pracą.
100% - Andrzej Solak - kolekcjoner - Pracuję w Nadleśnictwie Płytnica już ponad 20 lat i wiąże się to z moją pracą i łączę pracę ze swoim hobby. Zmienia się również stosunek ludzi do zbieractwa i coraz więcej osób zaczyna się tym interesować
OFF: Zbiór pana Andrzeja będzie można oglądać w punkcie edukacyjnym Stanica Wrzosy znajdujący się przy Nadleśnic-twie Płytnica. W poprzednim roku jego kolekcję przez trzy miesiące
działalności punktu oglądały setki turystów. Jak podkreśla kolekcjoner cześć sprzętu przynoszą mu osoby które znalazły urządzenia na strychu lub w piwnicy. Dzięki temu Sprzęt leśniczy może zyskać nowe życie.