W ubiegłym roku na terenie powiatu pilskiego doszło w sumie do siedemdziesięciu pięciu wypadków drogowych, w których zginęło osiem osób. Sporo było też kradzieży, bo niemal czterysta, w tym większość z włamaniem. Było także ponad dwadzieścia pobić.
Policja ustala miejsca najbardziej zagrożone wypadkami czy też patologicznymi zachowaniami. W Pile powstaje mapa zagrożeń. - Jesteśmy otwarci na sugestie społeczeństwa. One mają nam pokazać, w których miejscach, w których obszarach, na których ulicach możemy działać bardziej skutecznie lub ewentualnie na jakich tematach powinniśmy się skupić, żeby poczucie bezpieczeństwa mieszkańców było coraz wyższe - mł. insp. Piotr Skrzypkowiak, komendant pilskiej policji.
W Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyły się konsultacje społeczne przy tworzeniu mapy zagrożeń. Mieszkańcy wskazywali, że w mieście najniebezpieczniejszym miejscem jest dworzec kolejowy. Narzekali na będących pod wpływem alkoholu bezdomnych, często zaczepiających podróżnych. Komendant zapewnił, że w tym miejscu patrole policyjne będą pojawiać się częściej. Podobnie jak w miejscach, w których gromadzi się młodzież, także często pod wpływem alkoholu i środków odurzających.
Te miejsca zostaną oznaczone na mapie zagrożeń, która będzie aktualizowana co trzy miesiące i dostępna dla każdego na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Pile.
Klaudia Michalska