Po raz pierwszy w historii Piły broniono rozprawy doktorskiej.
Przed komisją Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w pilskiej ośrodku zamiejscowym swoją pracę pod tytułem „Badania specjacji żelaza jako znacznika procesów geochemicznych w osadach rzecznych”, obroniła Weronika Wachowiak.
- Ogromna presja i ogromny stres. Tym bardziej, że członkowie komisji dopisali i była praktycznie stuprocentowa frekwencja. Starałam się mówić jak najlepiej, jak najwyraźniej i mam nadzieję, że tak było. Myślałam, że będzie bardziej stresująco niż było w rzeczywistości - mówi dr Weronika Wachowiak, Wydział Chemii Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Praca doktorska powstała pod opieką promotorów: dr. hab. Przemysława Niedzielskiego, prof. zw. dr. hab. Stanisława Lorenza oraz dr. Pawła Owsiannego. Doktorantka, podczas trzyletnich prac zbadała ilość żelaza w osadach rzecznych w rzece Parsęta.
Podczas obrony z ust piętnastoosobowej komisji padło wiele pytań i zarzutów odnośnie braków w pracy. Doktorantka doskonale znała swój temat, dlatego bez problemu poradziła sobie z odpowiedziami.
Końcowy wynik był jednogłośny - obrona zakończyła się sukcesem. Weronika Wachowiak została pierwszą osobą, która tytuł doktora uzyskała w Pile.
Klaudia Michalska