Tymczasem tuż-tuż za południowo-zachodnimi, a także południowo-wschodnimi stokami gór triumfy/tryumfy święciła nowa wiara.
I na północy słyszano już gdzieniegdzie o nowym bogu, skądinąd tak innym od bogów miejscowych, że nad wyraz trudnym do pojęcia. Niełatwa więc była misja nowo przybyłych krzewicieli wiary. I choć po prawdzie odkąd tę wiarę przyjął książę Mieszko, mieli oni wsparcie władzy, to kiedy niekiedy latami trwało przekonywanie do chrześcijańskiego Boga. Między innymi tymi słowami autor tekstu – profesor Andrzej Markowski – wprowadził mieszkańców powiatu pilskiego w tematykę 1050. rocznicy Chrztu Polskiego i atmosferę czwartej już edycji Dyktanda 500, którego organizatorami były Regionalne Centrum Kultury oraz Zespół Szkół nr 2 w Pile. Patronat honorowy objęli: Prezydent Miasta Piły – pan Piotr Głowski oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN.
23 kwietnia 2016 roku o godzinie 10.30 przewodniczący Rady Języka Polskiego, podyktował zredagowane przez siebie, jak zwykle bardzo trudne, dyktando konkursowe. Prawie godzinne zmagania z zawiłościami polskiej ortografii, zwieńczone zostały wykładem mentora, podczas którego nauczyciele Zespołu Szkół nr 2 w
Pile sprawdzali prace uczestników.
Zwycięstwo wywalczyły:
panie Bożena Kleszcz i Katarzyna Polachowska z Piły, które w tej niełatwej rywalizacji otrzymały tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Pilskiej, pani Ariana Buszkiewicz – zdobywczyni tytułu I wicemistrza, panie Aleksandra Kucharczyk, Anna Kaczmarek i Zuzanna Zyber – otrzymały wyróżnienia.
Do tegorocznego dyktanda zarejestrowało się również 76 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w związku z tym jury postanowiło przyznać poza regulaminem NAGRODĘ SPECJALNĄ ufundowaną przez Prezydenta Piły dla MISTRZA ORTOGRAFII w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych Marcie Kużaj.
Uroczystość okraszono pięknymi występami uczennic wokalnego zespołu Akcent, a przygotowanych przez nauczyciela muzyki – panią Dorotę Fąs.
Ostatni punkt imprezy stanowiło wręczenie nagród ufundowanych przez sponsorów (dobroczyńców 4. edycji dyktanda dla dorosłych) laureatom XXIV Konkursu Ortograficznego Powiatu Pilskiego Szkół Podstawowych oraz zwycięzcom Dyktanda 500.
Celebrowanie języka polskiego, jego trudności i zawiłości, ale równocześnie piękna, stało się już chyba pilską tradycją. Zatem, czekamy do następnego roku.
Klaudia Dziergas