Projekt nasze wody realizowany przez pilski UAM oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli zakończony. Celem inicjatywy było zapoznanie młodzieży szkolnej z otaczającymi ich zbiornikami wodnymi. Realizacja projektu trwała przez cały rok szkolny.
- Projekt ten dotyczył swoistej adopcji przez szkołę najbliższego terenu. Punktem wyjścia była sytuacja taka, że w związku z tempem dzisiejszego nauczania coraz rzadziej niestety w wielu szkołach wychodzi się z uczniami w teren, trzeba na to zgody rodziców, zgody dyrektora nie tak jak kiedyś, że w zasadzie nauczyciel mógł podjąć decyzję w każdej chwili, żeby pokazać coś dzieciom. Dzisiaj jest to duże wydarzenie. I ze swojej strony uniwersytet chce pomóc w tym wydarzeniu razem z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Połączyliśmy siły i zaprosiliśmy szczególnie aktywne szkoły - tłumaczy dr Paweł Owsianny, zastępca dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.
Do wyjścia z jej murów i odwiedzenia terenu. Dzieci poznawały walory przyrodnicze rzek. Po zakończeniu projektu przygotowały plansze. Jedna opowiadała o rzece w mieście, czyli "Wszystko o Gwdzie". Kolejna to "Głomia wczoraj i dziś". Uczestnicy przedstawiali również filmy promocyjne z realizacji zadań wykonywanych pod kierunkiem przyrodników z uniwersytetu.
Pilski UAM wspierał też uczestników projektu poprzez udostępnienie i pomoc w obsłudze sprzętu badawczego. Na podsumowaniu projektu pojawili się również goście z Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium.