Nowe miejsca parkingowe na Placu Konstytucji 3 maja, wstąpienie Piły do Instytutu Regionów Europu oraz utracony pomnik przyrody to najważniejsze punkty minionej sesji Rady Miasta.
Radni głosowali m. in nad dwoma nowymi parkomatami, które staną na Placu Konstytucji 3 Maja. W obrębie placu powstanie 26 nowych miejsc parkingowych w tym dwa dla osób niepełnosprawnych.
- Regulamin będzie obowiązywał dotychczasowy tak jak w pozostałych miejscach naszego miasta i liczymy po zakupie, że ta strefa będzie uruchomiona jeszcze pod koniec wakacji - zapewnia Jerzy Mac, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.
Nowe miejsca parkingowe zostały wyznaczone na prośbę handlowców, którzy po modernizacji placu narzekali na spadek obrotów. Po wyremontowaniu tej części miasta wprowadzono bowiem tu ruch jednokierunkowy, ograniczono prędkość i podtrzymano zakaz postoju. Przy tej okazji na sesji, powrócił także temat mobilnych płatności za parkowanie.
- To kwestia tygodnia załatwienie tematu a my w naszym smart city musimy ciągle latać z garścią drobniaków do parkomatu - oburza się Paweł Dahlke, radny niezależny.
Mobilne płatności, choćby za pomocą telefonu komórkowego - zdaniem dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni jest cały czas rozważane. Opłaty parkingowe w Pile są jednak niezmienne od 1997 roku. Nowy system wiązałby się albo ze spadkiem dochodów za parkowanie do miejskiej kasy, albo z podniesieniem cen biletów.
Piła utraciła także pomnik przyrody. Klon srebrzysty rosnący przy Głównym wejściu do Parku Miejskiego, zostanie wycięty a w jego miejsce posadzony identyczny gatunek. Wszystko przez stan drzewa zagrażający bezpieczeństwu przechodniów.
Gmina Piła przystąpiła także do Stowarzyszenia wspierania Instytutu Regionów Europy z siedzibą w Wiedniu. - Przede wszystkim nawiązujemy w pewnym sensie kontakt z Europą. Dostęp do różnych materiałów analitycznych, wymiany doświadczeń, a że nasze miasto chce być miastem nowoczesnym, dużo mówimy o smart city więc myślę, że jest nam wspólnie po drodze - tłumaczy Lucjan Szutkowski, radny Platformy Obywatelskiej.
Zdaniem radnego koszt uczestnictwa w projekcie jest niewielki. Instytut Regionów Europy zrzesza ponad 100 europejskich miast. Ma zacieśniać przede wszystkim wymianę kulturalną.