Ibisz i Dąbrowska na Gali Syriuszy w Pile

25.02.2017   Autor: Redakcja
---

Galę Syriusze 2017, czyli nagrody prezydenta Piły tradycyjnie poprowadził Krzysztof Ibisz, a uroczystość uświetniła piosenkarka Ania Dąbrowska. Gala odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury.

Syriusze to statuetki przyznawane co roku przez prezydenta Piły Piotra Głowskiego. A w tym roku statuetki Syriusza otrzymali, w kategorii:

OSOBOWOŚĆ

Lech Żak

LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ
Klub Biegowy 4Run Team Piła

BIZNES

Ars Medical

SPORT
Klaudia Adamek

KULTURA

Sebastian Czaja

WYDARZENIE
Teatr Światła

Nagroda specjalna pośmiertnie dla Ryszarda Sójki. Był on absolwentem Szkoły Muzycznej w Pile, waltronistą, członkiem zespołu Slovian'sky i kapeli Kachy. Grał też w Pilskiej Orkiestrze Rozrywkowej w trakcie wszystkich edycji uroczystej gali rozdania Syriuszy.

Grand prix - Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski, która działa w Pile od 1992 roku. Członkami założycielami Pilskiej Izby Gospodarczej było 75 przedsiębiorców. Wszystkie firmy założycielskie wywarły duży wpływ na życie gospodarcze w regionie. Członkowie Izby wspierają wiele organizacji charytatywnych, są także sponsorami wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Same nominacje do Syriuszy już są wyróżnieniem - podkreślał prezydent Piły Piotr Głowski. Oto lista nominowanych:

OSOBOWOŚĆ
1. TOMASZ WOLA

Ks. Tomasz Wola służbę w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile pełni od 1999 roku. W 2006 wybrany został proboszczem. Przez kilka lat ks. Wola był duszpasterzem młodzieżowym diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Od 2007 roku jest ponadto kapelanem wojskowym. Założyciel i basista zespołu N.O.C, który koncertuje w kraju i zagranicą.

2. LECH ŻAK
Lech Żak jest rodowitym pilaninem. Od ponad 40-u lat związany z energetyką. W 2000 r. Zarząd spółki powierzył mu kierowanie pilską energetyką. W 2006 r. objął stanowisko Dyrektora Departamentu Dystrybucji ENEA SA. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu powstała spółka Enea Operator, zatrudniająca prawie 6 tys. pracowników. Od wielu lat wspiera organizacje pożytku publicznego, obejmujące swoją opieką nie tylko dzieci wyjątkowo uzdolnione, ale także dzieci osierocone i niepełnosprawne.

3. KAMA FRĄCKOWSKA-PILARSKA
Kama Frąckowska-Pilarska jest germanistką w Gimnazjum Nr 5 im. Tadeusza Kościuszki oraz Centrum Kształcenia „Nauka”. Ci którzy ją znają, wiedzą, że los braci mniejszych nie jest jej obojętny. W życiu mogłaby wykonywać dwa zawody - nauczyciela lub weterynarza. Wybrała nauczycielstwo i jest to jej zawód marzeń, a niesienie pomocy potrzebującym jest jej wielką pasją.

LOKALNA SPOŁECZNOŚĆ
1. STOWARZYSZENIE PILSKI KLUB MORSÓW EUFORIA

Pierwszymi osobami, które odważyły się zanurzyć w lodowatej wodzie 12 stycznia 2012 roku byli Jan Balcerzak oraz Maja Angowska, która po podjęciu decyzji o utworzeniu Stowarzyszenia została jego prezesem. Klub Morsów Euforia w atrakcyjny sposób promuje Piłę uczestnicząc w kąpielach morsów w całej Polsce.

2. KLUB BIEGOWY FOR RUN TEAM PIŁA

Klub biegowy For Run Team oficjalnie działa w Pile od 2011 roku. Tworzy go grupa kilkudziesięciu biegaczy. For Run Team działa także w takich miastach jak Warszawa czy Bydgoszcz. For Run to zespół pasjonatów biegania o różnym stopniu zaawansowania. Dodatkowo od 5 lat klub organizuje bieg ulicami Piły - popularną Muzyczną Ćwiartkę.

3. Marek Mostowski - TĘTNO REGIONU
Tętno Regionu istnieje na rynku prasowym od lutego 2007 r. Gazeta oraz portal przedstawiają wiele przedsięwzięć i imprez odbywających się na terenie Piły, powiatu pilskiego, ale także województwa i kraju.

BIZNES
1. PZZ WAŁCZ WYTWÓRNIA PASZ W PILE

Wytwórnia pasz w Pile to najnowocześniejsza tego typu inwestycja w kraju i w Europie, która składa się z dwóch linii produkcyjnych pasz dla drobiu i trzody o łącznej wydajności 60 ton na godzinę oraz linii produkcyjnej premiksów i koncentratów o wydajności 5 ton na godzinę. W pilskiej wytwórni należącej do PZZ Wałcz zastosowano innowacyjne, najnowocześniejsze urządzenia dostępne na polskim rynku.

2. STUDIO REKLAMY K2
W tym roku studio Reklamy K2 świętuje 10-lecie istnienia. Jak sami piszą o sobie są mieszanką osobowości, wizji, sposobów patrzenia na świat i poglądów estetycznych. Pracowników studia różni wiek, wykształcenie i doświadczenie, tak życiowe, jak i zawodowe, ale łączy – wspólna praca, chęć tworzenia produktów oraz usług oryginalnych i niepowtarzalnych.

3. ARS MEDICAL
W zeszłym odbyło się uroczyste otwarcie nowego skrzydła Ars Medical Sp. z o.o. w Pile. Inwestycja rozbudowy budynku głównego wraz z zakupem wyposażenia, została zrealizowana w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji dla obszarów miasta Piły. Budżet inwestycyjny wyniósł przeszło 47 mln złotych. Rozbudowana o 7 kondygnacji część obecnie funkcjonującego obiektu placówki medycznej, służyć będzie utworzeniu chirurgicznych sal operacyjnych, w tym innowacyjnej sali hybrydowej, nowoczesnej pracowni kardioangiografii i oddziału chirurgicznego. W budynku znalazło się też miejsce dla oddziału intensywnej opieki medycznej, izby przyjęć czy poczekalni dla matki z dzieckiem a także specjalistycznych gabinetów lekarskich oraz poradni lekarzy rodzinnych.

KATEGORIA SPORT
1. MARTIN ROZYNEK

Reprezentant Klubu Jeździeckiego Profil Piła, w 2016 roku został Mistrzem Polski Juniorów w skokach przez przeszkody. Odnosi sukcesy na zawodach międzynarodowych. Jest także zdobywcą punktów do światowego rankingu FEI na zawodach międzynarodowych CSI2 Cavaliada w Kołobrzegu. Członek kadry narodowej na rok 2017.

2. ADRIAN WYRZYKIEWICZ
Brązowy medalista Halowych Mistrzostw Polski Seniorów w Toruniu na 800m oraz dwukrotny brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Jeleniej Górze na 800m i 1500m. Wielokrotnie wyróżniany za wyniki sportowe w sporcie szkolnym i akademickim. Obecnie członek Kadry Narodowej.

3. TOMASZ DRZEWIECKI
Od 10 lat trenuje judo w UKS 3 odnosi sukcesy na arenie ogólnopolskiej jak i międzynarodowej. Jest studentem PWSZ w Pile, członkiem Kadry Narodowej. Tomasz Drzewiecki to sumienny i zdyscyplinowany zawodnik. Nominowany do Syriuszy w 2014 r. W 2016 roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski juniorów, piąte miejsce w Pucharze Polski seniorów. Jest także złotym medalistą Międzynarodowego Pucharu Polski.

4. SUSANA LACHELE

Zawodniczka zdobyła złoty medal w biegu na 400 m przez płotki oraz złoty medal w sztafecie dziewcząt 4x400m na Mistrzostwach Polski juniorów młodszych we Wrocławiu. Susana jest rekordzistką Wielkopolski Juniorek do lat 17 w biegu na 400 m przez płotki oraz Mistrzynią Wielkopolski juniorek młodszych w biegach na 100m i na 400 m przez płotki.

5. ARKADIUSZ DROZDOWICZ

Uczeń Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica, aktualnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy Juniorów w Grosseto we Włoszech. Reprezentant Polski w Mistrzostwach Świata Juniorów w Bydgoszczy, Drużynowych Mistrzostwach Świata w chodzie sportowym w Rzymie. Złoty medalista Halowych Mistrzostw Polski Juniorów w chodzie na 5000m i srebrny medalista na 10.000m. Wielokrotnie wyróżniany za wybitne wyniki sportowe w sporcie szkolnym i LZS. Członek Kadry Narodowej.

6. REMIGIUSZ OLSZEWSKI

Zdobywca srebrnego medalu w biegu na 100m na Mistrzostwach Polski Seniorów w Bydgoszczy. Remigiusz Olszewski jest członkiem kadry z którą startował na Mistrzostwach Europy Seniorów w Amsterdamie.

7. DAWID BOROWIK
Srebrny medalista Mistrzostw Polski Młodzików w Słubicach w biegu na 300 m. Mistrz na 300m i wicemistrz na 100m podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Poznaniu. Dawid jest uczniem III klasy Gimnazjum, członkiem Zaplecza Kadry Narodowej.

8. KLAUDIA ADAMEK

Zawodniczka zdobyła srebrny medal w sztafecie szwedzkiej ustanawiając rekord Polski Juniorów Młodszych oraz brązowy medal w biegu na 100m na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Tbilisi. Do kolekcji dołożyła dwa złote medale w biegu na 100m i 200m podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych we Wrocławiu oraz złoty medal w biegu na 60m na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorek Młodszych w Spale. Mistrzyni Wielkopolski Juniorek Młodszych w biegu na 200m. Nominowana do Syriuszy w 2014 i 2015r.


KULTURA
1. SEBASTIAN CZAJA

Urodzony w 1992 roku, Sebastian Czaja naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Swoją edukację kontynuował w Szkole Talentów w Poznaniu u profesor Jadwigi Kaliszewskiej oraz u profesora Bartosza Bryły. Był także studentem Hochschule der Künste w Bernie w klasie skrzypiec profesora Bartka Nizioła. Sebastian Czaja zdobył najwyższe nagrody na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, między innymi w Poznaniu, Zielonej Górze, Kownie, Usti nad Orlici, Warszawie. W zeszłorocznej edycji Music Festival&Master Class została mu przyznana nagroda główna Grand Prix.

2. DJEMBE PLANET

Zespół Djembe Planet został założony w 2006 roku przez Pawła Pietrzaka, którego życiową pasją są bębny. Według niego wibracje i rytm wydobywające się podczas gry na bębnach pozwalają wejrzeć w głąb siebie, poprawić jakość życia oraz funkcjonowania w społeczeństwie. W Djemble Planet gry na bębnach mogą uczyć się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Oprócz tego zespół prowadzi warsztaty z chodzenia po ogniu, imprezy integracyjne oraz pikniki firmowe.

3. STOWARZYSZENEI PRZYJACIÓŁ FESTIWALU NAUKI W PILE/PWSZ W PILE - CYKL KSIĄŻEK

Celem Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile wraz z PWSZ im. St. Staszica w Pile jest zachęcenie pilan do poszukiwań nie tylko indywidualnego wyrazu artystycznego, ale także budowania więzi spajających lokalną społeczność. Ważnym aspektem działalności Stowarzyszenia i PWSZ jest także określenie tożsamości kulturowej miasta i jego mieszkańców. W ostatnich latach - kreślenie generacyjnych obrazów Piły - przez pokolenia pilan lat 30., 40. i 50. W zeszłym roku odbyła się uroczysta premiera siódmego już tomu opowieści o Pile - „POKOLENIE NADZIEI. PILANIE ROCZNIK 1960.”

WYDARZENIE
1. TEATRY ŚWIATŁA

W zeszłym roku Festiwal Teatrów Światła odbył się w Pile po raz trzeci. Współorganizatorem wydarzenia był Philips Lighting Poland obchodzący swoje 25-lecie istnienia. Niewątpliwie największą atrakcją Festiwalu był występ francuskiego Teatru Światła Transe Express, który zaprezentował podniebny spektakl łączący różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr i taniec. Dla widzów przewidziane było mnóstwo świetlnych atrakcji, takich jak pokaz "mappingu”, Świetlne Formy Przestrzenne, czy podświetlone parasolki na uliczce "Braci Philips". Teatr Światła to niewątpliwie wydarzenie, które wnosi dużo kolorów, światła i radości do serc mieszańców Piły, pobudza wyobraźnię i zachwyca swym pięknem.

2. KRZYSZTOF MESZYŃSKI - SALON KULTURALNY TV ASTA

Krzysztof Meszyński wraz z TV ASTA od 5 lat organizują Salony Kulturalne w trakcie których wyświetlane są polskie hity filmowe a seansowi towarzyszy spotkanie ze znanymi i lubianymi osobowościami. Do tej pory odbyło się już 20 Salonów Kulturalnych, w których wzięli udział między innymi Robert Więckiewicz, Jerzy i Maciej Stuhr, Marcin Dorociński, Katarzyna Figura czy Janusz Gajos. Bez wątpienia to jedno z najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych w mieście, dzięki któremu pilanie mają okazję spotkać największe gwiazdy polskiego kina.

3. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Grupa około 100 osób ze Szwajcarii oraz wyspy Guam na Pacyfiku przebywała w Pile przez 5 dni, od 21 do 25 lipca 2016 r. Odwiedziła nasze miasto w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Program Tygodnia Misyjnego w Pile obejmował między innymi udział w koncertach i spektaklach, zajęcia sportowe, regaty smoczych łodzi, spływ kajakowy oraz zajęcia edukacyjno-rekreacyjne na przykład wizytę w skansenie w Osieku. Młodzież odwiedziła także Krępsko - miejsce w którym kardynał Karol Wojtyła spędził swoje ostatnie wakacje przed wyborem na papieża. Dzięki współpracy miasta oraz pilskich parafii, młodzi ludzie wywieźli z Piły niezapomniane wspomnienia.

fot. archiwum RCK Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group