W środę w samo południe rondo u zbiegu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego w Pile otrzymało nazwę Reformacji. O nadanie tej nazwy wnioskowała parafia ewangelicko-augsburska. W tym roku przypada bowiem pięćsetna rocznica reformacji dokonanej przez Marcina Lutra.
- Nasze miasto będzie chyba bardzo mocno utożsamiane z pewną tolerancją religijną, uznawaniem różnorodności i inności w naszym mieście, co nie jest takie oczywiste w Polsce w dzisiejszych czasach. Tutaj ewangelicy w sumie rozwijali się i funkcjonowali prawie równo z tym jak powstawało nasze miasto. Ci ewangelicy prawie od początku tutaj żyli, byli i stanowili o jakości kultury i rozwoju naszego miasta - wyjaśnia ks. Tomasz Wola, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pile.
I o tym oprócz ronda Reformacji ma także przypominać postawiona obok tablica, na której zamieszczono krótki opis historii protestantyzmu w Pile.
Miejsce dla rodna także nie jest przypadkowe. Przed II wojną światową przy ul. Mickiewicza mieścił się cmentarz ewangelicki, a przy ul. Wyspiańskiego funkcjonowała szkoła im. Marcina Lutra. Na otwarciu ronda był także obecny biskup ewangelicki i naczelny kapelan ks. bp płk Mirosław Wola. Rondo reformacji jest trzecim i ostatnim, któremu nadano w tym roku nazwę. Dwa wcześniejsze noszą nazwy Władysława Bartoszewskiego oraz Żołnierzy Wyklętych.