Eternitem utwardzono drogi gminne w Lubaszu

29.03.2017   Autor: Klaudia Michalska
---

Eternit w pokruszonym gruzie w gminie Lubasz trafił na drogi. To już pewne. Wielkopolski Inspektorat Ochrony Środowiska po kontrolach wykazał, że niebezpieczny dla zdrowia azbest znajduje się na kilku drogach w gminie. Mieszkańcy gminy twierdzą, że działo się to na zlecenie wójta.

Do Generalnej Dyrekcji Środowiska, sanepidu, prokuratury i rady gminy w Lubaszu wpłynęło doniesienie, w którym mieszkańcy gminy zarzucają wójtowi utwardzanie dróg eternitem. Marcin Filoda odpiera zarzuty. Twierdzi, że na jego prośbę dokonano inspekcji gminnego gruzowiska w Sławienku skąd pokruszony gruz trafił na drogi.

- Nakazałem sprawdzić plac, na którym znajduje się pokruszony gruz, czy rzeczywiście nie występują tam jakieś ślady eternitu, pokruszonego czy w całości. Pracownik urzędu gminy w obecności pracownika gminnego zakładu komunalnego dokonał lustracji. Nic nie zauważył - tłumaczy Marcin Filoda, wójt gminy Lubasz.

Według wójta niebezpieczny eternit pojawiał się na gruzowisku następnego dnia, tuż przed rozpoczęciem inspekcji przez Wielkopolski Inspektorat Ochrony Środowiska. Wójt więc złożył zawiadomienie na policję, w związku z podejrzeniem celowego podrzucenia azbestu na gminne wysypisko. Z braku dowodów sprawa została jednak umorzona.

Następnie powołano komisję, która zbadała ile pokruszonego eternitu znajduje się w prawie 3 000 tonowej hałdzie gruzu w Sławienku. Okazało się, że w jednej tonie znajduje się około 500 gramów szkodliwego dla zdrowia materiału.

- Azbest w powietrzu, bo w powietrzu on jest groźny i niebezpieczny, jest uznawany za czynnik podwyższający ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego. Na formy nowotworów związanych z układem oddechowym
- wyjaśnia Marek Duraj, kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, delegatury w Pile.

Ze wstępnych raportów pokontrolnych WIOŚ-u wynika, że azbest faktycznie został pokruszony z gruzem i trafił na drogi gruntowe w całej gminie. Po dokładnym ustaleniu gdzie i w jakiej ilości użyto niebezpiecznego eternitu, gmina będzie miała obowiązek na własny koszt pozbyć się go ze środowiska.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group