Od kwietnia zmianie uległy tablice średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn. Od tych tablic zależy wysokość emerytury.
Tablice trwania życia ogłasza corocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Wyrażają one w miesiącach, wspólne dla kobiet i mężczyzn, średnie dalsze trwanie życia. Tablice te stanowią podstawę do obliczenia emerytur na nowych zasadach.
- Średnie dalsze trwanie życia natomiast to wielkość statystyczna, która określa przeciętny okres, jaki zazwyczaj upływa od ustalenia prawa do emerytury do dnia naszej śmierci. Pomaga ustalić jak długo prawdopodobnie będziemy na emeryturze i równomiernie rozłożyć zgromadzone składki - napisała w komunikacie Marlena Nowicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie wielkopolskim.
Od października wiek emerytalny zostanie obniżony i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
- Należy jednak pamiętać, że przejście na emeryturę to możliwość, a nie obowiązek, im dłużej pracujemy, im wyższe składki opłacamy i później przechodzimy na emeryturę, tym mamy wyższe świadczenie emerytalne - dodaje rzecznik.
W podjęciu decyzji, czy przejść na emeryturę teraz, czy może warto jeszcze trochę popracować i mieć wyższe świadczenie, pomogą doradcy emerytalni, którzy w połowie roku pojawią się w placówkach ZUS. Z ich porady będą mogły skorzystać osoby, którym do wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż 12 miesięcy.