Krzysztof i Olaf to osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Joanna ma mózgowe porażenie dziecięce i od urodzenia porusza się za pomocą balkoniku. W normalnym świecie mają dużo ograniczeń. One mijają kiedy wchodzą do wody.
Nurkowanie pomaga niepełnosprawnym odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała oraz uwierzyć we własne siły.
– Nie miałam takich otwartych ludzi. Nie miałam swojego życia prywatnego, a nurkowanie otworzyło mi oczy na świat, że można być osobą niepełnosprawną, a można więcej - mówi Joanna Mirr, uczestniczka warsztatów.
– My widzimy duże zmiany. Osoby, które zaczęły nurkować na początku były ciche, zamknięte w sobie, czasami ich dysfunkcje dość duże, a generalnie po rozpoczęciu przygody z nurkowaniem obserwujemy taki bardzo duży wzrost takiej energii życiowej, takiej chęci do życia, takiej otwartości - zapewnia Krzysztof Trawiński, instruktor nurkowania,
Krok Po Kroku HSA.
Każdy z nich pokonuje swoje niedoskonałości i ograniczenia fizyczne, mentalne i duchowe. Uczą się dziękować za to co mają, uczą się pomagać sobie wzajemnie i stawiają kolejne kroki. Po ich postawieniu planują kolejne. A pomaga im w tym Stowarzyszenie osób niepełnosprawnych Krok Po Kroku HSA. Organizacja już planuje zaktywizować kolejne osoby niepełnosprawne.
Jak chcą to zrobić? Na czym polega terapia poprzez nurkowanie i co daje tym osobom? Odpowiedź na te i inne pytania już dziś o godzinie 20.00 w programie Reporterzy.