Od kilku lat na rynku pracy preferowane są szczególne grupy pracowników. Jak pokazują badania, pracodawcy poszukują osób z konkretnym wykształceniem i ściśle określonymi umiejętnościami praktycznymi. Na szczycie piramidy zawodów utrzymują się m.in. kierunki informatyczne oraz inżynierskie.
Informatyk pilnie poszukiwany
Studia, które otwierają drzwi do kariery zawodowej, z naciskiem na tak cenioną praktyczność kształcenia, prowadzone są w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, która od wielu lat współpracuje z biznesem. Uczelnia bardzo szybko reaguje na zmieniające się preferencje runku pracy, dlatego też uruchomiła nową specjalność na kierunku ekonomia INFORMATYK – ANALITYK PROCESÓW BIZNESOWYCH. Program studiów zapewni studentom wiedzę nie tylko z ekonomii, ale przed wszystkim z zakresu projektów innowacyjnych i cyklu tworzenia rozwiązań IT.
Jak podkreśla Dyrektor Instytutu Ekonomicznego doc. dr inż. Jan Polcyn – Zależy nam tym, by student potrafił posługiwać się językiem biznesu i IT, by wykorzystywał współczesne języki programowania strukturalnego i obiektowego do tworzenia nowego oprogramowania (w tym także aplikacji internetowych i baz danych). Aby posiadał umiejętności w zakresie projektowania, konfiguracji oraz zarządzania lokalnymi i rozległymi sieciami komputerowymi oraz systemami baz danych – i co istotne, by miał łatwość adaptacji wiedzy i umiejętności do potrzeb różnych jednostek gospodarczych.
Studenci nowej specjalności będą więc kształceni w zakresie stosowania nowoczesnych technologii w obszarze e-biznesu, prowadzenia badań operacyjnych i wypracowywania prognoz. Nieodłącznym elementem studiów, będą oczywiście praktyki zawodowe u partnerów biznesowych Uczelni m.in. w Philips Lighting Poland. Naszym celem jest wykształcenie doskonale przygotowanych specjalistów, którzy z sukcesem wkroczą na rynek pracy – podsumowuje Dyrektor Instytutu Ekonomicznego.
Idealny czas dla inżynierów
Inżynierowie, to kolejna grupa na szczycie piramidy zawodów. Pracodawcy ciągle poszukują studentów po kierunkach technicznych, a perspektywy świetnej pracy przyciągają także studentów. Trend ten doskonale czuje Instytut Politechniczny PWSZ w Pile, który od lat prowadzi studia na kierunkach: budownictwo, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn oraz transport.
Bardzo dobra współpraca ze środowiskiem
biznesu, zaowocowała uruchomieniem STUDIÓW DUALNYCH na wszystkich kierunkach inżynierskich. Stanowią one doskonały przykład łączenia wiedzy akademickiej z kształceniem praktycznym w specjalistycznych branżach.
Ich przewagą nad tradycyjnym modelem studiów jest to, że w chwili ich podjęcia student kierowany jest do konkretnej firmy, traktowany jest jak pracownik - zyskuje takie same prawa, ale i obowiązki. Odbywa także więcej godzin praktyk, niż studenci standardowego trybu, uczestniczy w specjalistycznych projektach branżowych, otrzymuje stypendium fundowane przez pracodawcę. Studia te doskonale przygotowują wysoko wykwalifikowanych specjalistów, kształconych w rzeczywistym środowisku konkretnej firmy.
Pilska PWSZ, współpracuje w tym zakresie już z ponad 30. firmami, m.in.: Philips Lighting Poland, Quad Graphics Europe, SeaKing Poland, SAPA Aluminium, czy H. Essers Transport Company Poland. Jest jedną z nielicznych w Polsce, prowadzących studia dualne na tak szeroką skalę.
Korzyści płynące z kształcenia dualnego są obopólne – przede wszystkim dla studenta, który w danej firmie może wdrożyć w praktykę wiedzę teoretyczną zdobytą na Uczelni oraz ma możliwość pracy z nowoczesnymi technologiami. Zyskuje również firma, która zdobywa przeszkolonego pracownika, dostosowanego (już w trakcie studiów) do wymogów pracodawcy. Jest to idealny model win-win, w którym wygrywa każdy. Jan Malczewski, Personnel Manager firmy Philips, podkreślił, że – Studenci wnoszą świeże spojrzenie na tematy, którymi się zajmujemy i wielokrotnie zaskoczyli nas pozytywnie swoimi spostrzeżeniami i przygotowaniem teoretycznym, które wynieśli z Uczelni.
Wartość dualnych studiów inżynierskich doceniają studenci i absolwenci PWSZ w Pile
- Ukończyłem studia inżynierskie w PWSZ w Pile na kierunku elektrotechnika, specjalność: systemy automatyki i elektroniki. Wybór tego kierunku studiów okazał się bardzo trafny, ponieważ rynek pracy dla inżynierów tej specjalności jest bardzo otwarty i już w trakcie studiów można nawiązać współpracę z dużymi firmami, będącymi często liderami w danej dziedzinie. Ponadto PWSZ w Pile organizuje program studiów dualnych, który w moim przypadku zaowocował udaną współpracą z Philips Lighting Electronics i obecnie jestem pełnoetatowym pracownikiem na stanowisku inżynierskim – podkreśla Tomasz Czernik.
Szczegóły na www.pwsz.pila.pl