W zakończonych konsultacjach społecznych mieszkańcy wybrali nowe nazwy ulic w Pile. Ma to związek z obowiązywaniem tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która nakazała samorządom między innymi zmianę nazw ulic symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.
I tak mieszkańcy ulic, których nazwa musiała ulec zmianie, wybrali:
- ul. Staromiejską zamiast ul. Buczka,
- ul. Górną zamiast ul. Armii Ludowej,
- ul. Młodych zamiast Walki Młodych,
- ul. Henryka Siemiradzkiego (malarza) zamiast ul. mjr Siemiradzkiego,
- ul. Spacerową zamiast ul. Bohaterów Stalingradu,
- ul. Medyczną zamiast ul. Matwiejewa,
- ul. 14 lutego (odnoszącą się do Świętego Walentego) zamiast ul. 14 Lutego,
- ul. Czwartaków (odnoszącą się do żołnierzy Królestwa Polskiego w Powstaniu Listopadowym) zamiast ul. Czwartaków.
Dodatkowo Plac 9 Maja został przemianowany na Plac 8 Maja. Tutaj konsultacje nie były potrzebne, ponieważ nikt przy tym placu nie jest zameldowany.
Zmiana nazw nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.
Przypomnijmy, Sejm 1 kwietnia 2016 roku uchwalił ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (tzw. ustawa dekomunizacyjna). Ustawodawca, licząc od wejścia ustawy w życie, dał jednostkom samorządu terytorialnego rok na zmianę nazw kojarzących się z komunizmem lub innym systemem totalitarnym. W innym przypadku decyzję podejmie wojewoda, po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej. I tak Urząd Miasta w Pile zwrócił się do IPN o wytypowanie nazw ulic, które powinny zostać zmienione. Instytut wskazał 9 nazw. Mieszkańcy tychże ulic dostali od urzędu propozycję trzech nowych nazw, spośród których w konsultacjach mieli wybrać jedną.
Wybrane przez mieszkańców nowe nazwy ulic musi jeszcze zatwierdzić Rada Miasta, co odbędzie się podczas najbliższej sesji 27 czerwca.