Ponad dwa miliony - tyle jest warta pomoc przyznana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich gminom Tarnówka i Złotów. W piątek w Urzędzie Gminy w Tarnówce podpisano umowy – w sumie sześć, na sześć inwestycji.
W niewielkim gabinecie wójta Mościckiego w piątek było bardzo gwarno, dużo emocji – bo chodzi o duże pieniądze. Ponad dwa miliony pozyskane zostały na inwestycje związane z wodociągami i kanalizacją. O przyznaniu tych środków przesądził między innymi brak środków z poprzedniego rozdania.
– W gminie Tarnówka w poprzedniej perspektywie unijnej nie były realizowane inwestycje z PROW-u 2007-2013, co premiowało akurat gminę w pozyskiwaniu punktów, bo jedno z kryteriów mówiło właśnie o tym, że jeżeli w danej miejscowości nie było inwestycji z poprzedniego PROW-u, to były dodatkowe punkty - tłumaczy Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.
A punkty z kolei przełożyły się na liczbę dofinansowanych projektów, na sześć złożonych wniosków uzyskało je aż pięć. Skala dofinansowania to blisko 64 proc., a jego wartość to 867 tys. zł. Za te środki zostanie wykonana przebudowa sieci kanalizacyjnej w Tarnówce, przebudowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej w Bartoszkowie oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków w Tarnowcu, Płytnicy i Sokolnej. Jako pierwsza ma zostać zrealizowana największa inwestycja.
– Przetarg na przebudowę sieci wodociągowej ogłosiliśmy w poniedziałek. Mamy komplet dokumentów, więc działania podejmujemy szybko z uwagi na to, że to jest najbardziej potrzebna inwestycja, bo mamy dużo awarii sieci wodociągowej - wyjaśnia Jacek Mościcki, wójt gminy Tarnówka.
Gdyż ta jest już przestarzała. Również najszybciej jak to możliwe zostanie ogłoszony przetarg na inwestycję mająca powstać w gminie wiejskiej Złotów, w miejscowości Nowy Dwór. Wartość dofinansowania to ponad 1 mln 300 tys. zł, jest to również niecałe 64 proc.
– Kanalizować będziemy miejscowość Nowy Dwór. Miejscowość Nowy Dwór składa się z dwóch części i jedna część już od wielu lat oczekuje realizacji tej inwestycji ze względu na starą infrastrukturę, jeszcze taką „popegeerowską” i występuje tam sporo problemów z tą siecią kanalizacyjną - wymienia Piotr Lach, wójt gminy Złotów.
Być może jeszcze w tym roku problemy te znikną. Wśród kryteriów ocenianych we wniosku aplikacyjnym o te środki znalazł się także wskaźnik bezrobocia i dochód gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Premiowane były także projektowane przydomowe oczyszczalnie ścieków w rozproszonym terenie, a także wymiana starych instalacji wodnych, szczególnie tych skonstruowanych w oparciu o rury azbestowe.