Fotowoltaika za unijne na prywatnych domach?

08.07.2017   Autor: AK
---

Ruszył konkurs unijny na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii. Ciekawostką jest to, że tym razem gmina może wystąpić w imieniu swoich mieszkańców choćby o instalowanie paneli solarnych na dachach prywatnych domów. Z tego rozwiązania chce skorzystać i Piła i Szydłowo.

Prąd z wody, prąd z wiatru i ze słońca – jednym słowem odnawialne źródła energii. To coś w co warto inwestować – przekonują mieszkańcy Szydłowa pod Piłą.

- Ekologicznie i ekonomicznie. Nie widzę wad. To jest ochrona środowiska, jestem za - mówią mieszkańcy Szydłowa.

A żeby na dachach mieszkańców gminy Szydłowa pojawiły się panele „ZA” musi być co najmniej 70 mieszkańców. Wówczas dzięki dotacji unijnej te instalacje na ich dachach pojawią się niemal za darmo. To gmina bowiem w ich imieniu wystąpi o dotację.

- Na ile nam się to uda, to wszystko zależy od mieszkańców, ilu będzie chętnych, i czy będziemy gotowi przygotować się, by pomóc każdemu indywidualnemu mieszkańcowi. Liczymy na to, że około 70 gospodarstw będzie musiało wziąć udział, aby to przedsięwzięcie się opłacało - tłumaczy Dariusz Chrobak, wójt Szydłowa.

Mieszkańcy gminy Szydłowo chęć zainstalowania u siebie paneli solarnych mogą zgłaszać do Urzędu Gminy tylko do 12 lipca. Wystarczy wypełnić ankietę: http://globaleco.pl/ankieta/

Jeśli nie będzie z ich strony zainteresowania, to gmina i tak weźmie udział w tym konkursie unijnym, ale panele będą już instalowane na budynkach użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach, świetlicach wiejskich.

Będzie produkowany niemal darmowy prąd i ekologiczny.

- Węgiel jak się spali, to powstaną zanieczyszczenia i nigdy tego się już nie odnowi. Zniszczone zostaje środowisko. Zostają zniszczone zasoby węgla i tego się nie odnowi - mówi Zygmunt Wierzbicki, dyrektor Rejonu Dystrybucji Piła i Chodzież – ENEA.

Dlatego też i gmina Piła jest tym konkursem unijnym zainteresowana.

- To program, który wpisuje się bardzo dobrze w projekt prezydenta Zielona Piła, który był przedstawiany przez pana prezydenta podczas marcowej sesji, gdzie wchodzimy w ramach gospodarki niskoemisyjnej dosyć mocno, a ten program byłby kolejnym elementem, w którym moglibyśmy się realizować
- zapewnia Ewelina Ślugajska, skarbnik gminy Piła.

A pomóc w tym może pierwszy w tym rozdaniu konkurs z WRPO na wytwarzanie prądu z odnawialnych źródeł energii. Sporym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika, czyli panele, które wykorzystują ciepło ze słońca.

- Dopuściliśmy również w tym konkursie inwestycje w tak zwane przedsięwzięcia parasolowe, czyli gmina, która może być beneficjentem, może taką inwestycję zrealizować u siebie na terenie własnej gminy i posadowić te panele fotowoltaiczne na dachach domostw poszczególnych mieszkańców - tłumaczy Hubert Zabel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

I to rozwiązanie cieszy się jak dotąd największym zainteresowaniem gmin. Ale o dofinansowanie w ramach Poddziałania 3.1.1. Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii, mogą starać się także prywatni przedsiębiorcy. Do rozdania jest 90 mln zł. A wnioski można składać do końca sierpnia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group