W Urzędzie Miasta podpisano porozumienie o zawiązaniu Pilskiego Klastra Energetycznego. Ma on pozwolić na ubieganie się o środki zewnętrzne na przyjazne środowisku inwestycje związane z wytwarzaniem energii. Plany są ambitne. W Pile miałaby np. powstać jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.
- Projekt na pewno innowacyjny nie tylko w skali regionu ale i kraju. On daje szansę na realizacje dużych projektów, takich, które samodzielnie żaden z tych podmiotów nie byłby w stanie zrealizować. To między innymi budowa jednej największych farm fotowoltaicznych w Polsce o mocy ponad 5 megawatów. To możliwości sięgania po środki, które umożliwią taki jest cel, to samowystarczalność gminy w zakresie i ciepła i energii elektrycznej - tłumaczy Piotr Głowski, prezydent Piły.
Choć zupełna samowystarczalność gminy pod względem energetycznym to zapewne odległa przyszłość, jednak powstały klaster ma umożliwić ubieganie się o różne środki zewnętrzne na proekologiczne inwestycje.
Pierwszym działaniem mają być starania o pozyskanie środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 2MW. W przypadku uzyskania tego dofinansowania powstałaby w Pile jedna z największych tego typu farm fotowoltaicznych w Polsce.
Klaster utworzyły: Gmina Piła, GWDA spółka z o.o. w Pile, Miejska Energetyka Cieplna Piła Sp. z o.o. w Pile, FOTOWOLTAIKA PIŁA Sp. z o.o. w Pile oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile.