Budownictwo drewniane szansą na nowoczesne i ekologiczne domy w Polsce – przekonywali uczestnicy konferencji zorganizowanej podczas POL-ECO na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na budowę takich domów od nowego roku będą dopłaty.
To, że dom drewniany jest ekologiczny, nawet nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać, to jedyny taki odnawialny surowiec budowlany.
- Kiedy las rośnie, pochłania dwutlenek węgla, wiąże go w swojej strukturze, w ten sposób podczas produkcji tego materiału budowlanego nie jest emitowany dwutlenek węgla, tak jak jest to w przypadku stali, cementu, plastiku, czy cegły - tłumaczy Daniel Kamiński z Ministerstwa Środowiska.
To nie jedyna zaleta. Dom drewniany jest tańszy w budowie. Porównując parametry dotyczące energooszczędności, to budowa tego domu jest tańsza o 30 procent. Eksploatacja też jest tańsza.
- Budynek, który jest zbudowany z materiałów izolacyjnych posiada tak zwaną ciepłą ścianę, dzięki temu potrafimy utrzymać znacznie niższą temperaturę w budynku, żeby utrzymać taki sam komfort termiczny - zapewnia Marcin Paczyński, ekspert Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.
Ale też i komfort samego życia. Te domy mają lepszy mikroklimat, bo w powietrzu jest więcej tlenu. A drewno suszone technicznie, bez użycia chemikaliów jest materiałem praktycznie wiecznym, i wbrew pozorom nie jest łatwopalny. Do tego dochodzi walor estetyczny. To już nie jest tradycyjna chata góralska. Domy szkieletowe to coraz częściej nowoczesna architektura.
- Domów drewnianych nawet się nie rozpoznaje, ich nie widać, one są wykończone tynkiem, klinkierem, kamieniem - mówi Marek Beśka, prezes zarządu Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe.
Dom szkieletowy stawia się w... dwa tygodnie. Modułowe jeszcze szybciej. To nie wszystkie atuty. Na taki dom można uzyskać preferencyjny kredyt nawet na 35 lat.
- Bank Ochrony Środowiska mając w swoim DNA zapisaną ekologię opracował unikatowy jak na nasz rynek finansowy system finansowania właśnie drewnianego budownictwa - zapewnia Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu BOŚ.
Czyli pierwsze 30 proc. kredytu inwestor otrzymuje już na etapie powstawania domu drewnianego w fabryce. Gdy powstają fundamenty 10 procent, kolejne 30 procent na etapie stanu zamkniętego i ostatnia transza na etapie stanu deweloperskiego.
To nie wszystko. Trwają prace nad programem dopłat do budowy domów drewnianych.
- Będziemy bazować na programie, który właśnie się zakończył, czyli dopłat do budownictwa energooszczędnego - zapewnia Sebastian Nowak z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Szczegóły będą znane już na przełomie roku. Program ma ruszyć w przyszłym.
Projekt rozwojowy „Polskie domy drewniane – żyj w zgodzie z naturą” zainicjowały Lasy Państwowe oraz Ministerstwo Środowiska, bo to wpisuje się w także politykę klimatyczną.
- W ramach projektu Polskie Domy Drewniane, chcemy otworzyć centrum promocji drewna. Już została wybrana lokalizacja. Będzie to w Kielcach, gdzie będziemy mogli dokształcać profesjonalistów z branży budowlanej, naszych pracowników, ale również szkolić studentów architektury, techników właśnie z tych technologii - wyjaśnia Andrzej Schleser z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Dodatkowo od nowego roku wszystkie budynki stawiane przez Lasy Państwowe będą budowane w technologii drewnianej.
Ponadto ten projekt ma się wpisać w rządowy program mieszkanie plus. Eksperci oceniają, że w kraju brakuje 2 milionów mieszkań, a budownictwo drewniane, choć tańsze i ekologiczne stanowi wciąż niszowy segment rynku budowlanego. Dzięki programowi Polskie Domy Drewniane ta tendencja ma się odwrócić.