Legia Akademicka, czyli nauka i szkolenie wojskowe w jednym. Jest to wspólny projekt realizowany przez wałecki PWSZ i jedną z jednostek wojskowych. Studenci po ukończeniu studiów będą posiadali stopień podoficera rezerwy.
Studiuj i służ, takie są założenia Legii Akademickiej tworzonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W programie uczestniczy wałecki PWSZ. Do Legii może się zgłosić prawie setka chętnych studentów.
- Będzie stanowiła pragmatyczny sposób na być może odnalezienie się naszych studentów również w tym już potem dorosłym życiu przy ich przyszłej aktywności zawodowej - tłumaczy dr Dariusz Skalski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałczu.
Zanim jednak student otrzyma tytuł podoficera rezerwy będzie musiał przejść kursy teoretyczne i praktyczne realizowane przez jednostkę wojskową. Będzie nią 100 batalion łączności w Wałczu który został partnerem uczelni w realizacji programu. Jednostce brakuje rezerwistów do ćwiczeń wojskowych i pełnieniu okresowej służby.
- Braki są naprawdę duże jeżeli chodzi o specjalistów w łączności i informatyki - mówi ppłk Sebastian Trojanowski, dowódca 100 batalionu łączności w Wałczu.
Pomóc mogą przyszli rezerwiści. Będą oni mogli liczyć na wynagrodzenie za pobyt na szkoleniach poligonowych. Studentom-ochotnikom będzie wypłacane dziewięćdziesiąt jeden złotych i dwadzieścia groszy za każdy dzień.
- Studenci którzy odbędą to przeszkolenie wojskowe będą już pełnoprawnymi kandydatami do odbywania ćwiczeń żołnierzy rezerwy - dodaje ppłk Sebastian Trojanowski.
Do Legii Akademickiej będą się mogły zgłosić osoby do 55 roku życia. Program Ministerstwa Obrony Narodowej zakłada również ustanowienie modułu oficerskiego. Będzie to kurs, który ma przygotować kandydatów do egzaminu na oficera. Ci którzy ukończą go pozytywnie i uzyskają wykształcenie wyższe zostaną wysłani na egzamin oficerski do uczelni wojskowej.