W najbliższą sobotę 25 listopada 2017 r. w Pile rozpocznie się V edycja Kongresu Kobiet Północnej Wielkopolski. Na deskach dawnego Kina Iskra, obecnie aula ZSP nr 3 w Pile „Budowlanka” przy ul. Kilińskiego odbędą się panele i dyskusje o sukcesach, rozwoju i sytuacji kobiet oraz o problemach w zakresie alimentów oraz przemocy.
Kongres uświetnią występy artystyczne „Seniorit”i „Bellyor Dance Piła”oraz dzieci. Jak co roku podczas kongresu będzie prowadzona zbiórka publiczna połączona z konkursem, którego wyniki poznamy na zakończenie kongresu. Patronat honorowy na tegorocznym kongresem objęło Starostwo Powiatowe w Pile wraz z Starostą Pilski Eligiuszem Komarowskim oraz ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kongres Kobiet”.
Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Piłę i region Iwona Kamińska-Lech, jest jedną z organizatorek tegorocznego kongresu - Regionalny Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski jest płaszczyzną rozmów i dyskusji dla kobiet w regionie, które nie zawsze mają możliwości i czas, aby uczestniczyć w ogólnopolskim Kongresie Kobiet. Ideą stowarzyszenia Kongresu Kobiet jest schodzenie do regionów, wzmacniając tym samym działania na rzecz realnej równości kobiet i mężczyzn.
W pierwszym panelu pt. „Czas Kobiet”, zostanie poruszonych wiele zagadnień dotyczących KOBIET – takie jak: sukcesy, edukacja, coaching, stereotypy, wizerunek kobiet i milczenie. Panel ten poprowadzi znana pilska dziennikarka Michalina Pieczyńska, a jej rozmówczyniami będą m.in. Marta Abramowicz – dziennikarka, badaczka, psycholożka, autorka książki „Zakonnice odchodzą po cichu”. Na kongresie będzie można nabyć premierowe wydanie specjalne jej książki „Zakonnice odchodzą po cichu” w specjalnej cenie 30 zł oraz autograf, po panelu „Czas kobiet”. Dnia 21 listopada 2017 r. ukazało się wznowienie książki, której poprzednie wydanie okazało się być bestsellerem i rozeszło się w nakładzie 50 tys. egz.
Ale to nie jedyna uczestniczka tego panelu, kolejną jest Iwona Pacholec, twórczyni portalu internetowego WizerunekKobiety.pl, która opowie o stereotypach i wizerunku kobiety.
Dr Monika Kłos właścicielka Pracowni Edukacji i Coachingu podzieli się doświadczeniami ze stosowania konkretnych narzędzi: coachingu czy racjonalnej terapii zachowań - W moim wystąpieniu będę zachęcała kobiety do uwalniania mocy kobiecego mózgu. Powiem o tym, jak pokochać swój mózg, aby troska o niego była przyjemnością a nie ciężarem, jak wykorzystać wyjątkowe zalety kobiecego mózgu, jak uspokoić mózg.
W panelu weźmie udział także dr Anna Jasińska mama pięcioletniej Nuty oraz współzałożycielka stowarzyszenia „Matki Wariatki”.
W drugim panelu pt. „Wiele odcieni przemocy”zostanie poruszonych wiele zagadnień dotyczących przemocy takich: przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, przemoc ekonomiczna, przemoc społeczna oraz znana w internecie akcja #MeToo.
Panel poprowadzi współzałożycielka i pierwsza prezeska jedynego pilskiego klubu mówców Toastmasters Piła - Dorota Semenov, a w panelu udział wezmą Poli Palian, dr Krzysztof Śmiszek oraz mec. Danuta Wawrowska inicjatorka ogólnopolskiej akcji „Alimenty to nie prezenty, aktywnie działająca na rzecz poprawy spraw alimentacyjnych dzieci i konsekwentnie dążąca do zmiany prawa w tym zakresie. Panel poprzedzi wystąpienie dr Krzysztofa Śmiszka nt."Obowiązków państwa w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet wynikające z Konwencji Stambulskiej, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania stereotypów kulturowych płci".
Nie zabranie też atrakcji kuluarowych czyli Park Kobiet, z bardzo atrakcyjnymi stoiskami, gdzie jak co roku zostanie zorganizowana zbiórka publiczna z konkursem i atrakcyjnymi nagrodami.
Park Kobiet i rejestracja będą dostępna już od godz. 11.00, szczegóły dostępne są na stronie www.kongres.pila.pl.