Trzy senackie komisje na wspólnym posiedzeniu rozpoczęły prace nad uchwalonymi przez Sejm zmianami w kodeksie wyborczym oraz ustawach samorządowych. Nowela wprowadza między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, czy zmienia sposób wyboru członków PKW. Zmieni się także samo funkcjonowanie samorządów.
– Wprowadzenie na poziomie ustawy budżetów obywatelskich. To już będzie obowiązkowe w tej chwili we wszystkich gminach. Chcemy, ażeby interpretacje, zapytania radnych miały również umocowania w ustawie. W tej ustawie jest jeden zapis mówiący o tym, że opozycja ma prawo na każdej sesji mieć swój jeden punkt, który wójt czy koalicja rządząca nie może tego punktu zlikwidować - tłumaczy Grzegorz Piechowiak, poseł na Sejm RP, Porozumienie.
Uchwalona przez Sejm w czwartek nowelizacja zmienia zapisy czterech ustaw: Kodeksu wyborczego oraz ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym, wojewódzkim i o ustroju miasta stołecznego Warszawy.
Dwie najważniejsze zmiany to dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jak również wydłużenie kadencji rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich do pięciu lat. Według noweli jednomandatowe okręgi wyborcze będą obowiązywać w gminie do 20 tys. mieszkańców.
Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Zniesione zostanie także głosowanie korespondencyjne.