W zabytkowych kościołach w okolicy Piły: w Radawnicy, Starej Wiśniewce, Wielkim Buczku, Batorowie, Sławianowie i Kleszczynie (powiat złotowski), w Wysokiej (powiat pilski) i w Jaktorowie (powiat chodzieski) trwają prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.
Większość z nich powstała w pomiędzy XVII - XIX wiekiem. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem.
Pracami konserwatorskimi objęte zostały m.in.:
w Wysokiej: ołtarze boczne św. Walentego, św. Augustyna i Antoniego Padewskiego, ambona oraz grupa pasyjna z belki tęczowej.
w Jaktorowie: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, cztery obrazy, ambona, chrzcielnica, więźba dachowa i pokrycie dachu, podłogi i ściany.
w Radawnicy: ołtarz główny, ołtarze boczne: św. Józefa i Matki Boskiej, ambona, chrzcielnica, rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego;
w Starej Wiśniewce: ołtarz boczny, ambona, konfesjonał, feretron, krucyfiks, wystrój malarski kościoła;
w Wielkim Buczku: dwa ołtarze boczne;
w Batorowie: ołtarz główny, dekoracja malarska ścian i stropów, chóru organowego, filarów i wsporników;
w Sławianowie: ołtarz główny, ołtarze boczne: Matki Boskiej i św. Barbary;
Dodatkowo w Starej Wiśniewce przeprowadzona zostanie fumigacja kościoła w kościołach w Sławianowie i Kleszczynie zamontowana zostanie energooszczędna i mająca neutralny wpływ na zabytki instalacja grzewcza.
Projekt „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków” jest realizowany dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi 15 724 200,43 zł w tym dofinansowanie z UE (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020) 13 365 570,36 zł. Fundusze na realizację prac dla parafii w Radawnicy i Sławianowie przekazała także Gmina Złotów. Prace realizowane są łącznie w 13 zabytkowych kościołach Diecezji Bydgoskiej.
fot. Tymon Markowski opr. Bartosz Małolepszy