Smog w Złotowie bywa nie mniej uciążliwy niż w innych miastach. Stąd uchwała podjęta w tym tygodniu przez miejskich radnych o przeznaczeniu 80 tys. zł na dopłaty do wymiany systemu ogrzewania w gospodarstwach domowych.
– Finansujemy działanie do 50 procent poniesionych kosztów. W naszych uchwałach już dzisiaj można się zapoznać jakiego rodzaju muszą to być wydatki. Nie są to na przykład projekty techniczne, a konkretny zakup pieca tak, czy przyłączenie się do sieci - mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa.
Bo właśnie na tym najbardziej zależy miastu – żeby jak największa liczba gospodarstw domowych korzystała z tak zwanego „ciepła miejskiego”. Oferta ta skierowana jest do osób, które chcą zmienić system swojego ogrzewania na bardziej ekologiczny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić możliwości przyłączenia się do sieci centralnej, jeżeli to będzie niemożliwe, następnie powinna zostać wzięta pod uwagę sieć gazowa, a w ostatniej kolejności kocioł grzewczy V generacji.
Warto na bieżąco śledzić strony internetowe Urzędu Miasta, bo o przyznaniu środków zadecyduje kolejność składania wniosków. Uchwała ta ma związek z tak zwaną „uchwałą antysmogową” podjętą przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego. Zgodnie w tym dokumentem Wielkopolanie będą musieli wymienić stare piece do końca 2025 roku.