Czy brakuje policjantów? W województwie zachodniopomorskim jest wolnych 350 miejsc, a w Wielkopolskim 337. Postanowiliśmy sprawdzić jak sytuacja wygląda w powiecie pilskim oraz wałeckim.
W policji jest ponad cztery i pół tysiąca wakatów. Braki są między innymi w służbie patrolowej. Dostrzegają to mieszkańcy miast, którzy sporadycznie widują policjantów na ulicach.
- Uważam, że więcej powinno być policjantów, bo często wychodzę do miasta, ale bardzo mało widzę. Wcale ich nie widać, ja nie pamiętam kiedy widziałam policjanta - skarżą się mieszkańcy Piły.
A tych ma być jeszcze mniej. Policja ma mieć problemy z naborem nowych funkcjonariuszy. Braki w skali województwa wielkopolskiego sięgają kilkuset osób.
- Miniony rok, czyli rok 2017 w województwie wielkopolskim zakończyliśmy z 337 wakatami. W tym roku w całej Wielkopolsce planujemy przyjąć 220 osób przy czym ta liczba może ulec zmianie, czyli zwiększeniu. Najwięcej osób będziemy planowali przyjąć do służby w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu i jednostkach podległych pod KMP w Poznaniu - mówi podkom. Maciej Święcichowski, zespół prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu.
Do służby często niebezpiecznej i kiepsko wynagradzanej. Na tle całej Wielkopolski dobrze wypada Komenda Powiatowa Policji w Pile. Tu wakatów jest zaledwie kilka.
- Struktura
etatowa KPP w Pile to 298 etatów policyjnych, z czego na tę chwilę mamy tylko 5 wakatów, więc jest to bardzo dobra sytuacja kadrowa. W ubiegłym roku do pilskiej jednostki zostało przyjętych 7 nowych funkcjonariuszy - informuje podkom. Żaneta Kowalska, rzecznik prasowy pilskiej policji.
Nabór do pilskiej komendy planowany jest także w tym roku. W województwie zachodniopomorskim brakuje 350 funkcjonariuszy. Czy wakaty są również w Wałczu?
- W jednostce policji w Wałczu mamy 11 wakatów. 4 wakaty w służbie kryminalnej i 7 wakatów w służbie patrolowej i w służbie patrolowo-interwencyjnej. Borykamy się z wakatami - potwierdza mł. asp. Beata Budzyń, rzecznik prasowy wałeckiej policji.
Eksperci zwracają uwagę na potrzebę zmiany systemu rekrutacji, wiele osób nie przeszło pomyślnie testów i badań psychologicznych.
– W 2017 roku dokumenty do służby w policji złożyło około 20 tysięcy kandydatów. Co piąty został przyjęty do służby - potwierdza kom. Sebastian Wegner, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Pile.
Aby walczyć z falą wakatów w Komendzie Głównej Policji został utworzony zespół, którego zadaniem ma być dostosowanie procedur do potrzeb.