Ekonomia społeczna – to pojęcie staje się coraz bardziej popularne i jest wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki. Wykorzystuje ją również Manufaktura Dobrych Usług, która działa w Pile już prawie rok.
Ekonomia społeczna to rodzaj przedsiębiorczości łączący w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Podmioty działające w sferze ekonomii społecznej dają pracę, dostarczają produkty i usługi oraz generują przychody. Jednak w odróżnieniu od zwykłych firm, chętnie zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami oraz mające trudność w odnalezieniu się na rynku pracy. Wypracowane zyski inwestują w nowe miejsca pracy, kulturę, edukację, rozwój społeczności lokalnej oraz w rozwiązania ekologiczne.
W naszym regionie działa kilkaset takich podmiotów, które łącznie zatrudniają tysiące pracowników i wytwarzają setki produktów i usług. Należą do nich między innymi: centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie inwalidów i organizacje pozarządowe, prowadzące działalność gospodarczą.
Od wielu lat w regionie pilskim działa Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej. To właśnie ono założyło Zakład Aktywności Zawodowej, a w późniejszym czasie Manufakturę Dobrych Usług. Oba te podmioty wspierają rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych – dają im szansę na podjęcie pracy i samorealizacje zawodową.
Manufaktura Dobrych Usług prowadzi działalność gospodarczą od czerwca 2017 roku. Zatrudnia 5 pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności na stanowiskach szwacz i hafciarz. Wspiera ich kierownik produkcji, który zajmuje się również marketingiem i pozyskiwaniem zleceń.
- Manufaktura Dobrych Usług działa w branży krawieckiej i hafciarskiej. Jest to przede wszystkim szycie prostych toreb różnego rodzaju. Szukamy również zleceń na szycie pościeli, obrusów, ręczników oraz hafty dedykowane dla indywidualnych klientów i na odzieży roboczej. (…) Zależy nam na klientach przede wszystkim biznesowych - mówi Katarzyna Maruda, prezes Manufaktury Dobrych Usług.
Manufaktura ma wiele planów na przyszłość. Jednym z nich jest poszerzenie działalności o branżę porządkowo-ogrodniczą i zatrudnienie kolejnych 20 osób. Konieczne przy tym będzie otworzenie nowego oddziału w regionie pilskim.
- Najważniejsze nasze cele to zatrudnienie osób z niepełnosprawnością i ich rehabilitacja zawodowa. Oprócz tego chcemy wybić się na rynku lokalnym, stworzyć markę fajnego, odpowiedzialnego biznesu z nutką społeczną, wspierającą osoby w trudnej sytuacji, które są wykluczone z rynku pracy - dodaje prezes Maruda.
Od czerwca 2017 roku Manufaktura Dobrych Usług wraz z Zakładem Aktywności Społecznej oraz innymi podmiotami ekonomii społecznej należy do konsorcjum PANATO Bag. Spółdzielnia PANATO pozyskuje klientów, kupuje materiały, określa wzory i zleca usługi szycia Manufakturze. Dzięki temu ma ona szansę na rozwój i współpracę z firmami z całego kraju.
Zarówno Manufaktura Dobrych Usług, jak i Zakład Aktywności Zawodowej wykorzystują ekonomię społeczną w praktyczny sposób.
- Ekonomia społeczna to szeroka dziedzina jednak z naszej perspektywy jest to przede wszystkim wsparcie osób niepełnosprawnych na rynku pracy - podsumowuje Katarzyna Maruda.
Zapraszamy do zapoznania się z ekonomią społeczną na przykładzie Manufaktury Dobrych Usług!