Jak zdobyć Odznakę Krajoznawczo-Turystyczną "Szlakami Powstania Wielkopolskiego"? Aby ją otrzymać należy odwiedzić od 10 do 90 miejsc i obiektów związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
Sposób dotarcia do tych miejsc jest indywidualną sprawą każdego turysty – można pieszo, rowerem, samochodem, samemu, w grupie, wycieczką autokarową.
- Z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jako Wielkopolanie mamy szczególną powinność w pielęgnowaniu pamięci o tym zrywie zbrojnym, jedynym w naszej historii zakończonym zwycięstwem - mówi Jan Balcerzak z pilskiego PTTK.
Najbliższe imprezy rowerowe związane z Powstaniem Wielkopolskim odbędą się 26 maja i 2 czerwca.
26 maja, w sobotę – start o godzinie 10.00 z placu Zwycięstwa i dalej do Ługów Ujskich, Ujścia (okolicznościowa wystawa w galerii w starym kościele), Mirosławia Ujskiego, Nowej Wsi Ujskiej, Byszek, Dziembowa, by przez leśnictwo Kalina wrócić do Piły.
2 czerwca, w sobotę - start o godzinie 10.00 z placu Zwycięstwa i dalej do Glesna, na obchody 600-lecia wsi, której mieszkańcy brali udział w działaniach Powstania Wielkopolskiego.
Będą także spacery po Pile z przewodnikiem, oczywiście szlakiem powstańczych śladów.