Uwaga na czerniaka!

16.06.2018   Autor: AK
---

Od początku maja temperatura i pogoda iście wakacyjna. Więc i sezon na opalanie rozpoczął się wcześniej. Jednak lekarze przestrzegają przed nadużywaniem słońca. Liczba zachorowań na czerniaka, czyli raka skóry wciąż rośnie.

Trwa sezon kąpieli słonecznych, bo każdy chce wyglądać atrakcyjnie. A atrakcyjnie, to znaczy z opalenizną, choć to niezdrowe...

- Ale my i tak chodzimy do tych solariów, opalamy się, szczególnie jak wyjedziemy na wakacje, szczególnie do tych ciepłych krajów, no to nie możemy wrócić nieopaleni, bo znajomi nie uwierzą, że nie byliśmy w Egipcie, albo na tych Hawajach, prawda, więc opalamy się leżymy plackiem, żeby wrócić opaleni na czekoladowo, tak? I w związku z tym niestety z roku na rok liczba zachorowań na ten nowotwór także w Wielkopolsce rośnie - mówi dr n.med. Agnieszka Dyzmann-Sroka - kierownik Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki w WCO.

Na 16 województw, Wielkopolska zajmuje pod tym względem 2 miejsce. Ale już pod względem śmiertelności jest na szczęście na 8. miejscu. Dzięki dużej wykrywalności czerniaka i szybkiemu leczeniu. Operacyjnemu.

- I wyszło, że jest czerniak złośliwy i należy wycięcie powiększyć i znowu idzie na badanie i stwierdzono, że w drugim cięciu nie było czerniaka i jest wszystko w porządku - mówi Grzegorz Kubiak - pacjent Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Ale kontrolować się trzeba i to regularnie. Choćby na przestrzeni ostatnich 17 lat zanotowano dwukrotny wzrost zachorowań na tego typu nowotwór skóry. W kraju notuje się około 3 tysięcy zachorowań rocznie. 700 zdiagnozowanych pacjentów umiera. Więc wszyscy, którzy mają znamiona na ciele powinni je pokazać lekarzowi, choćby rodzinnemu.

- Na pewno trzeba dokładnie kontrolować, patrzeć na brzegi, na kolor, kształt takiego znamienia.

Jeśli znamię się powiększa, ma więcej niż 6 milimetrów, lub zmieni kolor i ma nierówne brzegi, trzeba je pokazać dermatologowi lub onkologowi.

- W ostatnich latach ta sytuacja znacząco poprawiła się jeśli chodzi o pacjentów ponieważ, mamy dostępnych wiele nowych leków, które mają udowodnioną skuteczność - mówi Piotr Kolenda - lekarz Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Ale najskuteczniejszą formą leczenia jest jednak operacja chirurgiczna. Tu także liczy się czas.

- Czerniak kiedy nie zostanie radykalnie leczony, a metodą radykalnego leczenia jest zabieg operacyjny, jest tak naprawdę chorobą śmiertelną, tak? Generalnie w stadium rozsiewu, bardzo szybko kończy się niekorzystnie, pomimo nowych terapii, które są stosowane, dlatego trzeba o tym pamiętać - mówi Maria Szczepańska - lekarz Wielkopolskiego Centrum Onkologicznego.

Trzeba też pamiętać o profilaktyce. Bo ta jest najważniejsza. Prawidłowe zachowania zmniejszą bowiem ryzyko zachorowania.

- Warto unikać słońca w godzinach między 10 a 17.00 należy używać kremów z ultrafioletem A i B, ponieważ również promieniowanie słoneczne, przechodzi przez szkło o czym często zapominamy i możemy narazić się na poparzenie skóry i wytworzenie znamion melanocytowych - mówi Diana Cząstkiewicz-Trawińska - lekarz Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Lekarze zalecają używanie kremów co najmniej z filtrem 30.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group