Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to podstawa, jeśli chodzi o osoby decydujące się na wakacje za granicą. Jest to dokument uprawniający turystę do korzystania z podstawowych świadczeń zdrowotnych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w czasie tymczasowego pobytu na terenie któregoś z krajów należących do UE/EFTA. Czasami jednak nie jest to wystarczające zabezpieczenie na czas podróży. Dlaczego?
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Trzeba od razu zaznaczyć, że karta EKUZ wydawana jest wyłącznie osobom posiadającym prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych z dochodów publicznych czy środków pochodzących z budżetu UE. Posiadanie takiej karty sprawia, że turysta podlega takim samym obowiązkom i przysługują mu takie same prawa, jak w przypadku osób ubezpieczonych będących mieszkańcami danego państwa członkowskiego UE/EFTA. Konieczne zatem jest sprawdzenie tego, w jakich placówkach w danym kraju karta EKUZ będzie działała w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.
O tym, jak wyrobić kartę EKUZ z wakacyjnapolisa.pl można dowiedzieć się z naszego poradnika. Na początek konieczne jest wypełnienie stosownego wniosku. Można go pobrać online. Do wyboru są dwa rodzaje wniosków. Pierwszy dotyczy pobytu czasowego (np. turystycznego). Drugi wniosek dotyczy wyjazdu w związku z wykonaniem pracy, czyli jest to tzw. wyjazd pracowniczy. Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku konieczne jest zeskanowanie go i wysłanie mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ. Można również wysłać podpisany wniosek pocztą czy też faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ. Inną opcją jest wysłanie wniosku o wydanie karty EKUZ przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek złożyć osobiście w oddziale czy też w jednej z delegatur NFZ.
Bardzo ważne jest to, aby w przypadku ucznia/studenta/uczestnika studiów doktoranckich zgłoszonego do ubezpieczenia jako członek rodziny załączyć kopię aktualnej legitymizacji ucznia/studenta czy też inną formę zaświadczenia o kontynuowaniu nauki. Jeśli chodzi zaś o odbiór karty EKUZ, to można to zrobić osobiście w oddziale czy też w delegaturze NFZ. W przypadku zaznaczenia we wniosku pola dotyczącego przesłania karty pocztą na wskazany adres, możliwe jest odebranie jej na poczcie. Zdarza się także tak, że nie będzie możliwe odebranie karty EKUZ osobiście i w takiej sytuacji należy upoważnić kogoś, wypełniając wcześniej stosowny wniosek. Gotowe upoważnienie do złożenia wniosku czy odbioru EKUZ dla osoby trzeciej można pobrać online.
Polisa turystyczna gwarancją pełnej ochrony niezależnie od miejsca pobytu
W przypadku zagranicznych wakacji posiadanie karty EKUZ jest podstawą, jednakże nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że jest to rozwiązanie zapewniające tylko podstawową opiekę medyczną i to wyłącznie w wybranych placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z zagranicznym odpowiednikiem NFZ. Ponadto karta obowiązuje wyłącznie na terytorium państw członkowskich UE/EFTA. Nie można też liczyć na dodatkowe świadczenia.
Ponadto wiele świadczeń medycznych, które są bezpłatne w Polsce w przypadku osób ubezpieczonych, są odpłatne za granicą. Przykładowo w większości krajów trzeba zapłacić z własnej kieszeni i to w stu procentach za leczenie stomatologiczne. Najczęściej trzeba również pokryć koszty związane z pobytem w szpitalu.
PZU Wojażer – dlaczego wato wykupić ubezpieczenie zdrowotne podczas wakacji?
Z całą pewnością warto zatem zainwestować na czas wakacji za granicą także w prywatną polisę turystyczną. W ten sposób można skutecznie zwiększyć zakres swojej ochrony podczas urlopu, nie martwiąc się o konieczność pokrycia całości kosztów leczenia w przypadku wystąpienia choroby czy dojścia do wypadku.
Zakres prywatnego ubezpieczenia turystycznego jest znacznie szerszy i zależy od tego, na jaki pakiet oraz na jaką sumę ubezpieczenia zdecyduje się turysta. Może on liczyć na bezpłatny transport do Polski, ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków i od Odpowiedzialności Cywilnej oraz na ubezpieczenie od kradzieży czy też zagubienia bagażu. Polisę turystyczną w PZU Wojażer można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, czyli podstawowy zakres ubezpieczenia można dowolnie rozszerzyć dodatkowymi umowami. Do wyboru jest aż dziesięć klauzul dodatkowych.
Decydując się na prywatne ubezpieczenie turystyczne, nie trzeba obawiać się żadnych problemów zdrowotnych w podróży. Ubezpieczyciel zajmuje się zarówno organizacją, jak i opłaceniem wizyt lekarskich, badań, operacji i zabiegów, transportu medycznego do lekarza/szpitala/domu oraz transportu zwłok do kraju. Można również liczyć na zwrot kosztów za leki, protezy, opatrunki czy okulary korekcyjne. Finansowane są także wizyty u psychologa czy rehabilitanta.